Nyt fra bestyrelsen


Referat

Ordinære generalforsamling i Læseforeningens Bridgeklub

25. april 2024

Sted: Christmas Møllersvej 17 5200 Odense V

Fremmødte: 22

Stemmeberettigede: 22 

Velkomst


Formanden Kurt Keilberg bød velkommen.


  1. Valg af dirigent


Formanden foreslog Mogens Hüttel som dirigent. Der var ikke andre forslag, hvorfor Mogens Hüttel blev valgt.


Dirigenten henviste til vedtægterne §7, hvor der står foreskrevet at generalforsamlingen skal afholdes inden udgangen af april måned og indkaldelse med angivelse af dagsorden skal ske med 3 ugers varsel. På grundlag heraf konstaterede dirigenten, at generalforsamlingen var lovlig i enhver henseende. Der var ingen indvendinger imod dette.


  1. Bestyrelsens beretning for det forløbne år

Formanden berettede om klubbens aktiviteter i det forløbne år, herunder lokaler, medlemssituationen, turneringer, resultatet af fusionssonderingerne med andre klubber fra Odense (Bridgeklub47, Bridgeklub36, Odense Bridgeklub og Læseforeningen).

Formanden rettede en stor tak til turneringslederne og understregede vigtigheden af deres store arbejde. Han rettede endvidere en tak til bestyrelsen for samarbejdet i det forløbne år.

Efter nogle få afklarende spørgsmål/kommentarer bl.a. om Læseforeningens formue, budget for fusionen, hvilke fordele mindretallet i bestyrelsen fandt ved en fusion, blev bestyrelsens beretning taget til efterretning.

Beretningen er vedlagt referatet


  1. Godkendelse af det reviderede regnskab

Kasserer Anne-Lise Skjoldemose gennemgik regnskabet, som viste et underskud på kr. 76.614 mod budgetteret et underskud på kr. 119.000. Efter nogle få afklarende spørgsmål blev regnskabet godkendt.




  1. Godkendelse af kontingent og budget for det kommende år

Kasseren gennemgik Budget 2024, som viser et underskud på kr. 103.500


Kontingentet foreslås uændret for 2024.


Budget 2024 blev herefter godkendt.



  1. Indkomne forslag

Der var ikke indkommet forslag.


  1. Valg af bestyrelsesmedlemmer

På valg var Kurt Keilberg, Jørgen Kjær Jensen og Anne-Lise Skjoldemose, som alle var villige til genvalg, hvilket bestyrelsen indstillede.

Endvidere indstillede bestyrelsen nyvalg af Henrik Schrøder.


Der var ikke andre kandidater. Bestyrelsens forslag blev enstemmigt vedtaget.

  1. Valg af suppleant

Bestyrelsen foreslog genvalg af Henning Hansen. Der var ikke andre kandidater. Bestyrelsens forslag blev enstemmigt vedtaget.

  1. Vag af revisor og suppleant

Bestyrelsen foreslog at Irene Sørensen fortsætter som revisor og Niels Pedersen fortsætter som revisorsuppleant. Dette blev enstemmigt vedtaget.

  1. Eventuelt

Det blev påtalt, at der ofte er for koldt i lokalerne. Det blev foreslået, at det undersøges om varmen kan styres elektronisk, hvilket bestyrelsen gav tilsagn om at undersøge.

Afslutning

Dirigenten takkede for god ro og orden og gav ordet tilbage til formanden. Formanden takkede de fremmødte for deltagelse i generalforsamlingen.


                  Dirigent                            Referent

                                               Mogens Hüttel              Jørgen Kjær Jensen


Fyens Stifts Læseforening                                               Læseforeningens Bridgeklub



Beretning

Generalforsamling 25.april 2024


Hjerteligt velkommen til årets generalforsamling.

Desværre som tidligere kun en lille trofast skare, som vi er glade for trods alt er mødt op.

Det er nok et billede på tilfredshed eller sløvhed.

Lige meget hvad. Så er det en god ting at møde frem til generalforsamlingen, som er det officielle talested for såvel forslag, kritik eller ros.



Lokaler

2023 blev en helt år i vore nye lokaler, og det forløb tilfredsstillende.

Vi har efter bedste evne forsøgt løsninger på de altid eksisterende problemer omkring støj, temperatur og parkering.

Med klubbens centrale placering er vi faktisk meget fint stillet med P-plads muligheder.

En speciel tak til Anne og Henning for at passe lokaliteterne herunder hyggestemning med bl.a. blomster fra haven.

Vi ville gerne kunne udnytte lokalerne lidt mere og vi søger primær eventuelle mindre private bridgeklubber.

Sportsresultater:

Selv om de alle er på nettet fortjener de her at blive nævnt

Klubmesterskaber:

Mandag eftermiddag:

A-række:   Anne Svenstrup Hansen Kurt Keilberg

B-række:   Grethe Rønn Lise A. Pedersen


Mandag aften:

A-række: Aino Polk - Morten Vejlmark

B-række: Jens Peter Jacobsen Jesper Ludvigsen



Onsdag aften:

A-række: Kirsten Hansen Martin Brøndum

B-række: Berit Johansen Niels Pedersen


Torsdag aften:

A-række:: Lise Andersen Mariann Rasmussen

B-række: Niels Pedersen Kurt Keilberg


SAMLET KLUBMESTERSKAB:

A-række: Kirsten Hansen Martin Brøndum

B-række: Mette Juul Niels Jørgen Jørgensen


Maj turnering:

Vinder:        Verner Larsen-Jan V. Nielsen. 

Runner-up:   Jan S. Vestergaard-Inga Hansen

Klubmatch mod Morud:

Vinder:  Morud igen igen


Rød Klub:  sekundær placering


Medlemstal og hold:

Trods dystre udsigter har vi fastholdt et medlemstal på omkring 123 spillere over 4 gange ugentligt.

For at torsdag aften kunne fortsætte fornyede vi samarbejdet med 36- klubben, således at vi har kunnet gennemføre også i sæsonen 23/24.

Men herefter det slut, idet 36 nedlægger deres afdeling og derefter kun fortsætter mandag eftermiddag ligesom vi også må fordele resterne af torsdagsholdet over de andre dage.


Det er vort indtryk, at der på alle hold er en god stemning, hvilket også  er en forudsætning for klubbens fortsættelse


Turneringsledere:

Som jeg altid har pointeret er gode turneringsledere guld værd for klubben og dens eksistens-

Så derfor skal der også på årets generalforsamling lyd en stor og velment tak til vore dygtige TL'er nemlig, Preben Bøgh Sørensen, Mariann Rasmussen, Ulla Nielsen, Anette Maibom

En speciel tak til Preben Bøgh som også er kortlægger og meget mere


DBF

Der har ikke væren noget specielt udspil eller nye tiltag fra Danmarks Bridgeforbund i det forløbne år.

En kendsgerning er dog stadig, at medlemstallet fortsat er faldende.

Fra top 27000 medlemmer ny 19.000

Men det lyder fra anden side, at der er større strukturændringer på vej.

Vi får se.


Regnskab:

Som det vil fremgå senere er vi kommet gennem året med et forventet minusresultat.

Selvom vi har en pæn formue arbejder vi naturligvis fremadrettet på en positiv drift.

Vi var ”uheldige” med vor formueplacering, idet vi I slutningen af 2021 købte vi værdipapirer efter egen vurdering og råd fra forskellig side.

Blot et par måneder senere faldt hele markedet, hvilket også ramte os.

Men i 2023 har udbytter og kursstigninger mere eller mindre udlignet ”tabet”, således at vi i dag har en efter bridgeverdenens forhold ganske pæn formue.

Tilgodepost på ca 65.000 i forkerte trukket udbytte skat er fortsat ikke indgået. Ansøgt i 2022 og brev nu om yderligere 18 måneder ventetid

Det skal nævnes, at vi måske ikke helt har afsluttet med skattevæsenet vedr. salg af ejendom.

Der vil efter vor egen opfattelse ikke være mere gæld og i alle tilfælde hvis skattefars lange arm rækker må det være et mindre overkommeligt beløb. 


Fusion

Som nævnt på sidste års generalforsamling gik vi gang med undersøgelser om en et formelt og bindende samarbejde med 3 klubber på Bogensevej

I løbet at året blev der afholdt møder, hvilket resulterede i en slags konklusion, som viste, at selvom vi gennemførte en sådan fusion ville der fremover være et behov for yderligere nettotilgang på omkring 125 medlemmer og med nogenlunde uændrede kontingent ville der fortsat være underskud.

I sig selv burde det måske ikke afholde os fra fusionen, idet der i alle tilfælde skal ske ændringer indenfor bridgeverdenen, hvis man vil overleve.

Men et flertal i vor bestyrelse mente, at det således ikke var aktuelt her og nu og ønskede at fortsætte som selvstændig.

Der kunne således ikke blive tale om en enig bestyrelses indstilling til generalforsamlingen.

Jeg måtte derfor meddele, de 3 klubber at vi pt. ikke ønskede denne fusion.

Men jeg meddelte dem samtidig efter aftale med bestyrelsen, at vi fortsat ville være interesseret i et samarbejde, der kunne gavne alle parter og her påpegede vi især på områderne indenfor turneringsledelse, uddannelse og markedsføring.

(Brev fra de andre tre)



For en ordens og eftertidens skyld vil jeg her anføre vore bevæggrunde for at sige nej til denne fusion, nemlig

-Et forventet og nødvendigt krav om en øgning i medlemstallet, synes ikke at være realistisk

-Negative driftsresultater fremover

-Et primært ønske/mål om etablering af et Bridgens Hus mere central syntes ikke muligt

-Vi vil miste medlemmer ved flytning til Bogensevej

-Det er ”vores” penge, der skal bruges idet Bogensevej kun ønsker at ”overtage” os

-Vi skal opgive vor selvstændighed som en gammel hæderkronet Fyens Stifts Læseforening.


Fremtiden:


Tilsyneladende kan vi bibeholde vort medlemstal ind i næster sæson, hvilket i sig selv er tilfredsstillende.

Med udgangspunkt i central beliggenhed og godt klublokale vil bestyrelsen arbejde på fortsat at skabe rammerne omkring et bridgeklubliv, der også kan tiltrække nye medlemmer.


Vi har besluttet at gennemføre et af vorte traditionsrige RICO endagskurser, som vil finde sted den xxxx?


Vi har med hårdt arbejde fra Karen og Anne fået skabt basis for at etablere et nyt eftermiddagshold.

Det bliver om onsdagen og formentlig med en start på 6 borde.

En stor tak skal her lyde til Karen Schade, der til trods for mange års indsats alligevel stiller op som turneringsleder, hvilket allerede gør holdet attraktivt.

Nogen vil formentlig kunne stille spørgsmålet: Hvad skal vi bruge de mange penge til?

Svaret er i første omgang en investering i vor egen klubs nærmeste fremtid men også på sigt at finde anvendelse med anbringelse i aktiviteter, der kan gavne bridgesporten.


Afslutning

Ja, det var så dette års beretning.

Jeg vil afslutningsvis sige en stor tak til mine bestyrelseskollegaer for et behageligt og godt samarbejde og arbejdsindsats.

Vi er forskellige. Men supplerer hinanden godt.  Tak


Jeg overgiver hermed beretningen til dirigenten og jeres behandling og eventuelle kommentarer.


Kurt Keilberg

                                                                       Smilla2024.




Bemærkning i forbindelse med valg til bestyrelsen.


Vi foreslår genvalg af tre og nyvalg af en person.

Den nye er Henrik Schrøder som har erfaring indenfor bridges verden, og en person som vil kunne bidrage til morgendagens udfordringer for vor klub

Som motivation for genvalgene vil jeg sige:

Det er ingen hemmelighed, at det f. eks er tiden, at jeg går af og det var også meningen i forbindelse med omtalte fusion.

Det er heller ingen hemmelighed, at det var undertegnede og Carsten der stod bag tanken om visionen.

Da det nu ikke er lykkedes vil det måske være logisk, at vi gik vor vej.


Men vi er hverken sure eller fornærmede.

Og ønsker derfor i stedet at kæmpe videre med og for klubben

Jeg forstår udmærket de synspunkter vore øvrige bestyrelseskollegaer har og har skåledes ikke været i stand til at ændre deres holdning. Jeg er jo ikke hovedaktionær i et selskab og her i vor gamle forening gælder det om enighed, positiv tænkning, godt samarbejde og lyst til nytænkning af hensyn til klubbens fremtid og det mener jeg de foreslåede medlemmer er i stand til og har lyst til.

Det har desværre ikke været muligt her og nu at udpege en ny formand (bestyrelsen konstituerer sig selv), men meningen og troen er, at der naturligvis findes en løsning blandt os i løbet af næste år.




                                                                                                kommnetar




BridgeCentral, 18. september 2024