Ved et 60 års jubilæum
13. oktober 2008 har Kerteminde Bridgeklub 60 års jubilæum.
Da klubben fyldte 50 år i 1998, blev det fejret med brask og bram: Guldpointturnering, fællestur til Bad Segeberg i Tyskland, match med to marokkanske landshold i Superbrugsen, reception i Skovpavillonen og jubilæumsmiddag på Restaurant Marinaen.
Ved 55-året var medlemmerne på en meget vellykket tur til Skive, og ved 60-året sker fejringen med en jubilæumsturnering og en middag på Restaurant Firenze, men også med dette jubilæumsskrift.
Som teenager kunne jeg ikke spille bridge, men så af og til mine forældre gøre det i deres BB-klub (Bridge og Brændevin!). De havde været med til at stifte Kerteminde Bridgeklub i 1948 sammen med deres venner Olga og Christian Jørgensen samt Judith og Erik Lind, men havde nogle år senere meldt sig ud i en blanding af tidspres og min fars følelse af, at det blev alt for seriøst, da man ikke længere spillede rubber-, men turneringsbridge.
Erik Lind var i en række år turneringsleder for klubbens sommerturneringer i Pavillon Pax hvert år i august, og dem blev jeg bjergtaget af. Ikke spillet, men spillernes lidenskabelige reaktioner og regnskabet, som jeg hurtigt begyndte at give en hånd med i udregningen af.
Da jeg kom til København for at studere, ’kom jeg til’ at vælte Gorens Store Bridgebog ned i kurven med mine lærebøger, og så var jeg leveret. Bridge, og hurtigt bridgejournalistik ved Politiken, blev en stor del af mit liv.
I begyndelsen af 1980erne trak jeg mig ud af aktiv bridge, fordi gode resultater ofte forsvandt i tobakståger, så jeg følte mig til grin for rygerne, men i 1988 kunne jeg alligevel ikke lade være med at dukke op på en generalforsamling i Kerteminde Bridgeklub. Jeg kunne heller ikke lade være med at foreslå ting, jeg havde prøvet som talende oldermand i Studenterforeningens Bridge-Club i København, sekretær i Danmarks Bridgeforbund mm. Resultatet blev, at jeg sammen med klubben lavede et kursus for unge, og med 16 deltagere blev det en stor succes.
I 1990 lykkedes det mig at lave en aftale med Mouton Cadet om et sommer Gran Prix, og da der
samtidig kom rygebegrænsninger, endte det med, at jeg blev formand for klubben i 1993.
Lige siden har jeg gravet i klubbens historie. Der findes stadig en regnskabsbog fra de første 20 år, men protokollen for alle de tidlige år er væk. Et stort savn.
Jeg har så talt med mange af de tidlige medlemmer, og jeg fandt nogle få henvisninger til klubben i tidsskriftet Dansk Bridge.
I 2004 skrev jeg Kjerteminde Avis’ historie og læste i den forbindelse samtlige eksemplarer af avisen 1879-2004. Her viste det sig, at der stod slet ikke så lidt om bridge.
Spillet - og nogle få turneringer med velgørende formål - er omtalt, længe før klubben blev stiftet i 1948; ja, man finder sågar en omtale af bridgens mest berømte mordsag, the Bennett Murderer Case.
Indbydelsen til at deltage i den nye klub er averteret i avisen, som også konstaterer, at den er stiftet. I 1949 er der i avisen noget så usædvanligt som en reklame for en bridgebog, Axel J. Nielsens Bridge Stedbarn, og i efteråret spilles den første turnering.
Gennem årene kan man følge en stor del af klubbens liv gennem Kjerteminde Avis’ spalter. Det ville utvivlsomt have været givtigt også at gennemgå Odense-avisernes bridgespalter, men det har tiden ikke rakt til i denne omgang. Det betyder bl.a., at jeg ikke kan illustrere med spil, før vi kommer op i den tid, jeg selv har været medlem af klubben.
Når jeg da vil kunne bringe spil med et stort antal af klubbens medlemmer, skyldes det ikke mindst Fyens Stiftstidendes nuværende bridgeredaktør Charles, der både har blik for det interessante i enhver hånd og sørger for at bridgestof fra alle fynske klubber, ikke mindst fra mindre rutinerede spillere, så det demonstreres, at alle, der spiller bridge, også ind imellem udmærker sig. Charles har været Kerteminde Bridgeklub en meget stor støtte og har gennem sin CMN (Charles Mail News) stor ære for at have bevaret Kertemindespil for eftertiden.
En stor tak også til Tuborgs Grønne Fond, der med deres donation har gjort jubilæumsskriftet muligt. Nu er en meget stor del af klubbens - og lokalsamfundets historie blevet bevaret.
Jeg håber, at klubbens medlemmer vil nyde og være stolte af dette skrift.
Kerteminde, august 2008
Svend Novrup
Kerteminde BK 1940-2008
Bridge før Kerteminde BK
Der er i Kjerteminde avis en del vidnesbyrd om, at der er spillet bridge, før Kerteminde Bridgeklub blev en realitet. Avisen har også forskellige nyheder om bridge, fx om bridgehistoriens kendteste mordsag fra 1936, der også nåede Kerteminde, og hvor det dramatiske klimaks var:
Fru Bennett dør, da hendes makker springer op og skriger: Du spiller dine kort så dårligt, at du burde skydes!
I 1939 har avisen en annonce for en god te:
God Bridge
kræver god Hjerne. God Hjerne kræver god The. God The hedder Lotus. Lad Deres Købmand skaffe den, han ved, hvor han skal faa den.
I 1940 vælger en række kvinder i Kerteminde at lave velgørenhed vha. bridge. De spiller 23. september til fordel for Røde Kors kl. 14 ¼ - 18. 48(!!) møder frem, og resultatet bliver et overskud på 93 kr.
Året efter gentages succes’en til fordel for Frelsens Hærs børnebespisning, som måske var det vigtigste sociale arbejde i Kerteminde under 2. Verdenskrig. Denne gang spiller 40, men de rejser til gengæld 130 kr.
Kerteminde Bridgeklub stiftes
Kerteminde Bridgeklub blev stiftet tirsdag d 13. oktober 1948.
Initiativtager var direktøren for Elias B Muus Kerteminde, Christian Jørgensen, der som sin kone Olga var lidenskabelig bridgespiller. De spillede i 1936-klubben i Odense, men syntes også, der burde være en klub i Kerteminde, og allierede sig med sagfører H V Krag, tandlægerne Kirsten og Arne Novrup (som de allerede havde lokket med i 1936-klubben) og samt Judith og Erik Lind, henholdsvis danselærer og sagfører.
Stiftelsen blev forberedt med annonce og gentagen tekstomtale i Kjerteminde Avis, og der mødte tilstrækkeligt mange op til, at man kunne grundlægge den nye klub med en bestyrelse, publiceret som
Formand: Sagfører H V Krag. Kasserer: Direktør Chr Jørgensen (i folkemunde Christian Femøre, så han var utvivlsomt på den rette post). Sekretær: Sagfører Erik Lind. Menigt medlem: Tandlæge Arne Novrup.
Bestyrelsen blev året efter reduceret til tre medlemmer, som var antallet frem til 1957, hvor man på Svend Sørensens forslag udvidede til fem medlemmer, som bestyrelsen stadig har.
Medlemsskaren omfattede fra start godt en snes medlemmer, af hvilke de fleste tilhørte det bedre borgerskab: En direktør med frue, fire tandlæger (to ægtepar), en læge med frue, to landsretssagførere med fruer, to hotel- eller restaurationsejere, en redaktør og en købmand, men der var dog også et par kommunalt ansatte, en værkfører og en fisker. Siden kunne man se, at der kom en vulkanisør, en arrestforvarer, en klinikassistent, en gartner, etc.
Hvis man ikke mødte til en klubaften, måtte man betale en bøde på 25 øre. Redaktør Ove Rasmussen (Ove Snot) var den mest trofaste i første sæson, da han mødte op 16 gange.
Hver tirsdag trak de rutinerede medlemmer kort om, hvem der skulle være makkere, og så spillede de rubberbridge. Der blev spillet om penge, men taksten måtte ikke være højere end 1/5 øre pr. point.
Den første rigtige turnering i klubben blev spillet i 1949 og gik over fire aftener med disse par i toppen: 1. Olga og Christian Jørgensen 507. 2. Viggo Hansen – Tulle Due-Nielsen 495. 3. Fru Haldbo – Fru Tengberg-Hansen 482. 4. V. Rasmussen – fru Poulsen 481. 5. Kirsten og Arne Novrup 461. Turneringsleder: Poul Ruder.
Poul Ruder, der skrev om bridge i Fyens Stiftstidende og på det danske NM-landshold en enkelt gang, stod for klubbens undervisning af nye elever.
Materialer blev indkøbt hos Toustrup i Valby og Dansk Bridge Akademi i København, der var et privat foretagende, mens klubben først i 1950 meldte sig ind i Dansk Bridge Union, der var paraplyorganisation for bridgeklubber vest for Storebælt.
Prøvespilling
Klubben optog ikke hvem som helst som medlem:
Optagelse i Klubben sker ved Henvendelse til et Bestyrelsesmedlem, og den samlede Bestyrelse træffer derefter Beslutning om Optagelse, eventuelt efter Prøvespilling.
Ved stiftelsen betalte alle 8 kr. i indskud og 2 kr. i kontingent. Derefter blev kontingentet 12 kr. årligt, og desuden skulle man på hver spilleaften betale 50 øre i indskud og på turneringsaftener ekstra 1 kr. i kortpenge. For den tid var det en dyr klub at være medlem af.
Medlemmerne heftede solidarisk for klubbens økonomi, men ved udmeldelse havde et medlem intet krav på dele af klubbens midler.
Faste rammer
Hurtigt fik klubben mange medlemmer, der fik faste makkere, faste turneringer om vinteren på Tornøes Hotel og en sommerturnering med 56 par, fire rækker a 14 par, i Pavillon Pax, første gang i 1954. Så stor succes havde klubben, at formanden på generalforsamlingen i 1958 meddelte, at de ca. 50 medlemmer, klubben havde, var alt, hvad man havde plads til, så nye medlemmer kun ville blive optaget ved andre medlemmers udmeldelse.
De første formænd var meget trofaste. Da H V Krag gik af, blev han afløst af Christian Jørgensen, og de var de eneste formænd, til de døde indenfor kort tid i begyndelsen af 1959 og blev afløst af Elly Tengberg.
Hun var allerede klubben et vigtigt medlem, da hun 2. september 1954 havde oprettet en bridgeskole som et vigtigt led i medlemsrekrutteringen (i øvrigt i konkurrence med et begynderhold fra Konservativ Kvindekreds!). Deltagerne betalte 3 kr. pr. aften, og ved afslutningen af hvert kursus var der en selskabelig afslutning. Hun havde desuden vundet klubmesterskabet sammen med H V Krag.
Elly Tengberg tog som formand flere prisværdige initiativer, som da hun i 1960 stod bag en velgørenhedsturnering til fordel for Flygtninghjælpen, og den med 84 deltagere indbragte 560 kr. Desuden var det i hendes formandstid, klubben blev arrangør af indledende heat i Distrikt Fyns mesterskab for åben par, første gang i 1953. I 1956 glædede kerteminderne sig over, at det lokale heat blev vundet af Ove Rasmussen – Viggo Kryger.
Turneringer og udbryderklub
Parmesterskabet var det eneste, man virkelig regnede med. Der blev spillet en eller to holdturneringer årligt, men de blev ikke kaldt klubmesterskab. Man skulle helt frem til 1984, før der for første gang officielt blev spillet om et klubmesterskab for hold.
Mange blev begejstret for at spille turnering, mens en del af de stiftende medlemmer helst ville spille rubberbridge. Det førte til, at der i 1953 var en ekstraordinær generalforsamling, hvor det blev vedtaget, at man spillede med trukne makkere (rubberbridge) hver anden aften og turnering med fast makker hver anden gang.
Medlemmerne i 50erne og begyndelsen af 60erne var ikke just juniorer, og der var ikke mindst en del kvindelige spillere med stor kortfærdighed, stærk vilje og skarpe tunger.
Nogle stærke kliker førte til, at der på Elly Tengbergs initiativ i 1965 dannedes en udbryderklub i Munkebo, hvilket kun har været en fordel, fordi der så var to levedygtige klubber på egnen, og i dag er det tæt på, at de ikke kan opsuge alle de bridgespillere, som byder sig til.
En overgang i 1962 eksisterede desuden en damebridgeklub, ♠D, med Betty Hansen som formand. Den spillede i et cafeteria, der lå i Vestergade. Denne klub spillede i Skovpavillonen en match mod damebridgeklubben i Nyborg og tabte.
Matcher med andre klubber
Klubben spillede jævnligt mod andre klubber, først og fremmest Nyborg og Ørbæk, men Stenstrup, Allested og adskillige Odenseklubber var også blandt modstanderne. Den allerførste match gik over to aftener i maj 1954, hvor Nyborg sejrede 33,71–33,49 – beregningsmetode ukendt.
Privatbilismen blomstrede ikke endnu, så da der i 1957 blev spillet i Nyborg, havde klubben lejet en bus, som de 45 medlemmer kørte af sted i. Stemningen var høj på hjemturen, for Kerteminde
sejrede 4064-4048.
Klubben udfoldede desuden en del selskabelighed, der bl.a. omfattede juleafslutninger, fastelavnsfester og sæsonafslutninger med masser af skæg og ballade. På en nytårsturnering i 1958 refereres N. O. Petersen, Langeskov, for i en tale at have rost klubben for at være stedet, hvor alle føler sig hjemme, og hvor man har et godt kammeratskab.
Stærkt savnet protokol og nye navne
Protokollen fra stiftelsen til 1956 er desværre bortkommet, og et stort eftersøgningsarbejde har ikke bragt den for dagen.
I den, der er ført siden, står der mange interessante ting at læse. Man kan se, at turneringslivet blev mere og mere aktivt: Parturneringer, holdturneringer, handicapturneringer, åbent hus-turneringer om sommeren frem til den årlige augustturnering, der normalt blev de stærke odenseaneres sikre bytte.
De stærkeste spillere i klubben var i 1950erne tidligere hotelejer Viggo Hansen – Tulle Due Nielsen, Olga og Christian Jørgensen, H. V. Krag – Elly Tengberg Hansen, Elliot Mosumgaard og frue, Svend Sørensen – Ove Rasmussen, N. O. Petersen – frue, Betty Hansen – Martha Petersen samt fruerne Bernburg og Taaning. Mosumgaard blev i øvrigt klubben en god formand i tiden 1963-74 og igen 1977-78.
Da Elly Tengberg stoppede sit undervisningsarbejde, blev det Gerda Kiel fra Svendborg, som klubben fik til at tage sig af en række spillere, der for bridge var usædvanligt unge, dvs. omkring 25 år. Det førte til, at nye navne vandt frem i første halvdel af 1960erne, bl.a. Jørgen Hansen – Hans Rosholt og Asta Jensen, Ole Qvist med Olga Jørgensen efter Christian Jørgensens død, Poul Holm – frue, sparekassebestyrer Poul Møller og frue samt Erik Jørgensen – frue.
I 1965 ser man første gang Ellen og Jørgen Kaas i resultatlisterne, og allerede i klubmesterskabet 1966 bliver de nr. 4. I 1968 vinder Jørgen Kaas sit første klubmesterskab sammen med Hans Rosholt, og fra sæsonen 1972 vinder ægteparret ni klubmesterskaber for par i træk og siden følger to mesterskaber sidst i firserne. Fire gange har de vundet mesterskabet for hold, som først blev spillet fra 1984, sidste gang i 2007, så foreløbig står de på rekordlisterne gennem 30 år.
Andre navne, der i anden halvdel af 60erne satte sig igennem, var Esther og Jørgen Juhl Thomsen, Ellen og Knud Vang Pedersen, Tove og Viggo Andersen og ikke mindst Asta Jensen – Erik Jørgensen, der vandt klubmesterskabet tre år i træk fra 1968-71.
I 1966 opfordrede Svend Novrup klubben til at arrangere en juleturnering på Tornøes Hotel. Det blev afslået, og han afholdt den så selv. Året efter overtog klubben arrangementet, som fortsatte i mere end ti år, som regel med deltagelse af omkring en snes par. Endnu større tilslutning havde åbent hus-arrangementerne i Pax om sommeren.
I 1971 var Svend Novrup, der da var sekretær i Danmarks Bridgeforbund (DBF), hjemme på ferie fra København og forklarede Poul Holm om barometerturneringens velsignelser. Det førte til klubbens første barometerturnering med Novrup som turneringsleder.
Fortsat samarbejde med fremmede klubber
Der blev fortsat dystet med venskabsklubberne, og resultaterne gik op og ned. Man var forståeligt ærekære, når det gjaldt matcherne med Nyborg og evt. Svendborg. De var ikke altid nogen Kerteminde-succés. Vi læser i 1968:
Nederlag til Nyborg, men ved en beklagelig fejltagelse i Fyens Stiftstidende havde Nyborg også fået 2. pladsen, og bedste Kerteminde-par i rød række, Høyrup - Nielsen, havde kun en 6. plads. Ligeledes var vor score beregnet 100 p for lav.
I 1974, hvor Svendborg vandt foran Nyborg og Kerteminde: -- men det var ikke det helt store nederlag.
Fra 1969 var Munkebo inddraget i et fast samarbejde, som pudsigt nok blev påvirket af de to klubbers forhold til DBF, der havde afløst Dansk Bridge Union. Kerteminde meldte sig ud i 1967, hvor udgifterne til leje og spisning på Tornøes Hotel, leje af Pax til åbent hus og sommerturnering samt turneringsledelse om sommeren (ægteparret Gunver og Walter Herløw) samt undervisning (Poul Ruder) var blevet så store, at man i desperation skaffede dækning ved forlade DBF.
Man meldte sig ind igen i 1973, og da Munkebo ikke fulgte efter, strøg man den årlige match, indtil Munkebo meldte sig ind igen!
De første æresmedlemmer
I 1970 fik klubben sit første æresmedlem, Johannes Jørgensen. Den forhenværende stationsforstander i jyske Skelhøje var kommet til Kerteminde i 1958 og begyndte et par år senere i Kerteminde BK. Her spillede han først fra fru Abbednæs og fandt siden sammen med toldkontrollør Tølbøll-Sørensen.
Med ham deltog han i en række hyggelige turneringer rundt i Danmark, bl.a. Schaltzklubbernes berømte sommerturneringer på Hotel Strandslot i Sandvig. Han var et af de hyggelige medlemmer, der skabte god stemning i klubben, og som gav tilskud til præmierne ved festlige lejligheder.
Som æresmedlem var han kontingentfri, men ’kompenserede’ for det ved hyppige gaver til klubben, bl.a. en dirigentklokke. Det var heller ikke noget dårligt bidrag, at hans datter og svigersøn spillede i klubben – Ellen og Jørgen Kaas.
Pudsigt nok blev udnævnelsen ikke nævnt hverken i klubbens protokol eller i Kerteminde Avis. Først, da Martha Petersen ved sin 80 års fødselsdag 23. marts 1976 blev udnævnt til æresmedlem, og man brød med en uskreven regel om højst at have et æresmedlem, røber man, at Jørgensen var blevet hædret tre år tidligere.
Martha Petersen havde fungeret som kasserer i en årrække og været et af klubbens mest trofaste medlemmer. Hendes makkerskab med Betty Hansen var en institution.
25 års jubilæum
I 1973 fejrede klubben 25 års jubilæum. Det skete ved en middag med efterfølgende dans 10. oktober, hvor der var en mængde morsomme arrangementer i aftenens løb. Medlemmerne betalte selv maden, mens klubben stod for et glas vin til hver af de tre retter.
På denne aften var inviteret såvel gamle medlemmer som ægtefæller, men deltagelsen blev alligevel så forholdsvis beskeden som 40 personer.
Jubilæumsåret havde deltagerrekord i sommerturneringen, da man kom helt op på 60 par, mens der var 24 par som deltagere i juleturneringen, der for første og eneste gang blev spillet om lørdagen, fordi der var bilfrie søndage under oliekrisen, efter at araberne havde lukket for oliehanerne.
Nye tider
Der skete meget i dansk bridge i 1970erne, efter at Gunnar Zabel havde gennemført sin revolution i DBF.
En af de nye ting var indførelse af meldekasser, og de nåede Kerteminde i 1976, hvor man indkøbte for 3000 kr. Alligevel kunne klubben opretholde sin kassebeholdning på godt 4000 kr. ved generalforsamlingen i maj.
En anden ting var en mesterpointordning, som Kerteminde tilsluttede sig i 1980 og stadig benytter. To år senere var Kerteminde mellem de tidlige klubber til at få klubabonnement på Dansk Bridge, dvs. at samtlige medlemmer blev abonnenter til favørpris.
Jørgen Kaas var bestyrelsesmedlem i ti år, de sidste tre, 1974-77, som formand. 30 års-jubilæet i 1978 blev fejret med N. T. Sørensen som formand, men den oprindeligt udskrevne turnering fik for få tilmeldinger, så det blev til en god middag og bridge med tilfældigt trukne makkere.
Økonomien blev sværere, og da kassebeholdningen sank drastisk i 1978, blev det vedtaget, at medlemmerne selv skulle betale for traktementet til jul og ved generalforsamlingerne.
Nye par i toppen af klubben var Kirsten Hansen – Keld Larsen, Erland Jørgensen – Georg Lehrmann, Einar Lundsgaard – Johnny Kratholm, og så var der dannet nye, slagkraftige kombinationer af Tulle Due Nielsen – Elliot Mosumgaard og Poul Holm – Poul Bagger.
Kirsten Hansen – Keld Larsen udførte det kunststykke at henvise Odenseparret Svend-Aage Sønderlund – Thorkild Skou, der plejede at vinde i Kerteminde, til 2. pladsen i årets juleturnering.
Sommerturneringen tidligere samme år var historisk interessant, fordi tre af de spillere, som siden kom til at spille på succesfulde landshold, sluttede i toppen. Hans Christian Nielsen vandt sammen med Erik Adamsen, mens Lars og Knud Blakset blev nr. 2. Ærgerligt, at deres navne ikke kom på den smukke vandrepokal i sølv.
Spilleaftenen var stadig onsdag, men fordi det var den faste aften for Europa Cup-fodbold på tv, blev der flere gange stillet forslag om at flytte.
Ind i firserne
Kerteminde BK var i disse år et meget aktivt DBF-medlem, bl.a. med deltagelse i forbundets simultanarrangementer (Venild Taaning - Trille Bernburg blev nr. 2 på landsplan i 1974), og mange par, der deltog i åben par eller holdturnering på distriktsplan.
På en generalforsamling dadlede Georg Lehrmann medlemmerne for ikke i tilstrækkelig grad at spille turneringer uden for klubben. Kerteminde BK klarede sig flere gange godt i den nu nedlagte Blå Klub-turnering mellem samtlige fynske klubber. Bedst i 1987, hvor klubben vandt.
Gennem 1970erne var Ellen og Jørgen Kaas så suveræne i klubturneringerne, at deres sejre blev anset som en selvfølge. De vandt som nævnt parmesterskabet otte år i træk, og i protokollen kan man om nytårsturneringen 7/1-76 læse: - Jeg husker ikke vinderne, men det har nok været Ellen og Jørgen Kaas.
Da de blev slået, var det i 1980 af to af de få juniorer, klubben har haft. Michael Jørgensen – Torben Vang Pedersen, der – som det altid går i små provinsbyer – rejste væk for at uddanne sig. Vang Pedersen fik i de følgende år to mesterskaber mere med Georg Lehrmann som makker.
I firserne meldte to nye par sig i toppen: Evan Simonsen – Preben Pendorff samt Kirsten Juul Jensen (siden Poulsen) – Jørgen Juhl Thomsen. Pendorff blev desuden formand 1980-81, hvorefter Evan Simonsen tog over i fire år.
Kontingentet i klubben var på det tidspunkt 200 kr. + DBF-afgift, svarende til over 1000 kr. i dag, hvor kontingentet ikke desto mindre bare er 400 kr. Desuden betalte medlemmerne spilleafgift pr. turnering, hvilket man heller ikke gør i dag.
Rygning kom for første gang på programmet på generalforsamlingen i 1981, men man kunne endnu ikke blive enig om nogen form for begrænsning.
Sommerturneringen var stadig godt besøgt, og i 1981-83 vandtes den tre gange i træk af Leif Thomsen – Svend Novrup. Det var første gang, det skete, og parret vandt dermed pokalen til ejendom.
Novrup udsatte en ny pokal, ♦7-pokalen, men midt i 80erne dalede deltagertallet drastisk, fordi man ikke ville tildele sølvpoint, og derfor bortfaldt den. I dag benyttes pokalen som vandrepokal i de årlige matcher mellem Kerteminde og Munkebo, men der kom fra 1990 i Mouton Cadet Grand Prix en værdig sommerafløser for Pax-turneringerne.
De årlige juleturneringer led i øvrigt samme skæbne. Da der kun meldte sig 12 par i 1983 blev de afskaffet og er aldrig genopstået. Til gengæld er der de senere år på 3. eller 4. juledag blevet spillet et indledende heat af FM for veteranpar i klubben.
Spilledag og -lokaler
Tornøes Hotel havde været et langvarigt, ikke altid populært, spillested om vinteren. Hjørnestuerne var smalle, og der var tvungent traktement i pausen, ligesom man betalte en lokaleleje, der belastede økonomien så meget, at der i 1985 var forslag om at melde sig ud af DBF. Det blev dog forkastet.
Efter diskussion vedtog man i stedet at flytte spillested til Folkehuset i Nørregade (det nuværende KAT-hus), hvor man kunne være gratis. Af protokollen fremgår, at man modtog to anonyme checks på i alt 1200 kr. til indkøb af spilleborde. En flot gestus, vi stadig gerne vil vide, hvem vi skal takke for.
Om sommeren spillede man i Pavillon Pax, der lå naturskønt ud mod Storebælt med en meget velegnet balsal (dansant to gange om ugen). Åbent Hus og sommerturneringer var meget vel besøgt, men det var ikke alle, der elskede traktementet i pausen, hvor den serverede kringle (julekage!) af og til støvede lidt rigeligt.
Trange år
Folkehuset var ingen succés. Lyset var sløvt, huset pivende utæt, og spillet foregik midt i bunker af håndarbejde fra alskens kommunale kurser, ofte med lystig piben af vinterstormen, der susede gennem sprækkerne. I 1988 fik man tilbud om at få lokaler på en skole, men forkastede det i første omgang med begrundelsen: Den ene skole har toilet i gården, den anden ligger så langt ude i vestbyen, at man ikke kan byde spillere, der ikke er selvkørende, at skulle gå eller cykle dertil.
Til sidst blev klubben nødt til at acceptere at spille i Kerteminde Skoles Børnehaveklasse-pavillon med stole, beregnet til børnehaveklasse og 1-3. klasse – samt ikke mindst uopvarmede toiletter, som man skulle 100 meter over gården for at komme til. Det var en grim oplevelse på aftener med snestorm, og det var ved at koste klubben livet.
I 1987 var man efter et stabilt medlemstal på ca. 50 nede på 36 medlemmer og lukkede for bridge i juni og juli. Priserne på øl og vand blev sat op til hhv. 8 og 6 kr. 40 års jubilæet blev kun fejret som en lidt ekstra festlig juleafslutning med gløgg og brunkager.
Mesterpoint’ene blev ikke passet, og i 3-4 sæsoner blev klubbens bronzepoint ikke indberettet, selv om den ansvarlige jævnligt forsikrede, at det skete.
I 1992 lykkedes det at få lokale og spilleaften i Mødestedet. Mødestedet blev for år tilbage bygget af Kerteminde Sygekasse for sin formue, efter at det var vedtaget, at den skulle nedlægges, og sygesikring skulle være offentlig. Bestyrelsen blev kritiseret voldsomt, fordi det var at øde penge væk, som ellers ville være overgået til det offentlige, men Vilhelm Nielsen, der var byrådsmedlem og medlem af sygekassens bestyrelse, forklarede: I det offentlige var den klatskilling bare forsvundet, men kommende generationer vil takke os for, at vi fik opført en god bygning til lokale formål.
Helt rigtigt. Mødestedet er et dejligt sted for såvel institutioner som foreninger og blev et vendepunkt for Kerteminde BK.
Aktiv-Huset
Overraskende blev Mødestedet et kortvarigt bekendtskab, for nu kom medlemmerne tilbage, så det blev for småt, og samtidig var en enkelt sæson nok til at give det nyoprettede Mouton Cadet Grand Prix en status om sommeren, så det krævede større rammer. Trods uvilje mod at skifte fra et godt sted efter at have haft så dårlige betingelser i nogle år, vovede man pelsen og flyttede med dags varsel til Aktiv-Huset en majdag i 1993. Beslutningen var den eneste, der i mere end 20 år har krævet kampafstemning i bestyrelsen. Stemmerne stod 3-2, men man har aldrig fortrudt flytningen.
Aktiv-Huset, det gamle sygehus, rummer minder for mange medlemmer, der har fået taget mandler, polypper eller blindtarme her. Det ligger naturskønt med udsigt over Fjorden; spillelokalerne er lyse og venlige, køkkenet stort -- og det samme er kaffemaskinen -- ikke det mindste gode. Desuden er det som regel muligt at få plads i Aktiv-Huset til forskellige arrangementer uden for de ordinære spilledage, fx indledende heat i Distrikt Fyns parturneringer.
Det eneste minus er, at klubben er blevet pålagt at være ude før kl. 23. Det betyder, at man må starte kl. 18.30, og at man ikke kan spille et højt spilantal. Desuden, at kredsarrangementer ikke kan få den fulde udstrækning til fuld tildeling af sølvpoint, og at årets festlige afslutninger til jul og ved generalforsamlingerne må slutte alt for tidligt, hvor de tidligere kunne vare til langt ud på natten.
Flytningen til Aktiv-Huset krævede ny spilleaften, og det blev mandag, som det har været siden.
Gang i 90erne
I 1989 meldte Svend Novrup sig under fanerne, da der blev vedtaget rygeforbud til kl. 21. Han blev valgt til turneringsleder i klubben, der samtidig sendte Kirsten Poulsen på turneringslederkursus, hvilket ikke mindst blev til gavn for fredagsafdelingen Amanda, som blev stiftet i 1994 med hende som formand.
Der blev lavet introduktionskursus for unge, der var under 18 – eller følte sig som sådan! Ikke mindst et stort arbejde af formand Erland Jørgensen skaffede de nødvendige midler, og kurset fik 16 deltagere. 14 var under 18, den yngste 11, mens de to sidste var ungdommelige 33-årige, Peter Hansen og Christian Martensen.
Det største talent, kurset producerede, var Jesper Dall, der forlod skak, hvor han havde vundet bronze ved NM i skoleskak, og kastede sig over bridge. Her vandt han sammen med Jesper Thomsen EM for juniorpar 1993 og siden, ikke mere som medlem i Kerteminde, fik han sølv ved EM for juniorhold. Da de 16 spillere dystede med Knut Blaksets begyndere fra Odense på to ’Talent 89’-aftener, vandt Kerteminde 346-304 på holdaftenen og 459-300, da der blev spillet par, hvor Maria Novrup - Jesper Dall sejrede med 78,6%!
Vi skal se et spil fra det vellykkede kursus, der gav klubben en medlemsforøgelse på 50% og var en god indgang til et tiår, der kom til at boble af aktivitet.
V/NS ♠ E
♥ E973
♦ KD32
♣ EB65
♠ 9652 ♠ 10
♥ D ♥ KB864
♦ B10976 ♦ E854
♣ KD10 ♣ 432
♠ KDB8743
♥ 1052
♦ -
♣ 987
Vest Nord Øst Syd
pas 1♣ pas 1♠
pas 2♦ pas 4♠
alle pas
Syd var Christian Martensen, der to år senere fik et år som formand og siden blev kasserer, hvad han ved jubilæet stadig er.
Det var kort inde i kurset, og kun lidt var lært, men Syd ville i udgang og havde også hørt, at ♣K ud lovede ♣D, så han faldt fra. Vest skiftede til ♥D til ♥E fulgt af ♠E og ♦K til ♦E og trumf. Syd trak resten af trumferne, kneb med ♣B, og med klørene 3-3 kunne han lægge sine hjertertabere på ♣6 og ♦D. 12 stik!
Spil i DBF-sammenhæng
Klubben deltog fast i DBFs simultanturneringer. I 1991 blev Lone Mortensen, Odense – Svend Novrup nr. 3 i Danmark i den globale EPSON simultanturnering, og samme år landsvindere i Philip Morris Europasimultan. I 1993 vandt Jesper Thomsen, Odense - Svend Novrup med 77,44% denne turnering for hele Europa med 20.000 deltagende par.
Kerteminde BK var længe med i ’Spil med på landsholdet’. Da spillene et par år var så specielle, at det ikke var muligt at påvirke udfaldet pga. en kæmpescore ved ’landsholdets bord’, faldt lysten, og i stedet har klubben spillet sølvpointturneringer, hvis overskud gik til DBFs ungdomsarbejde. Et af de bedste spil nogensinde i klubben er fra en ’Spil med på landsholdet’:
S/NS ♠ 832
♥ EB97
♦ ED54
♣ E2
♠ DB6 ♠ E75
♥ 104 ♥ K53
♦ 102 ♦ B9873
♣ DB10876 ♣ 95
♠ K1094
♥ D862
♦ K6
♣ K43
Vest Nord Øst Syd
pas 1♦ pas 1♥
pas 3♥ pas 4♥
pas pas pas
N-S var Preben Pendorff – Georg Lehrmann. Mette Novrup spillede ♣D ud til ♣K, og Syd spillede hjerter til ♥B, som Øst, Svend Novrup, lod holde stik. Syd gik hjem på ♦K og fortsatte med ♥D, der løb til ♥K. Øst spillede sin sidste trumf, vundet på bordet, og Syd trak ♣E samt ♦ED med klør af fra hånden. Så gjaldt det sparene. Syd spillede spar til ♠9 og ♠D(!).
Her skulle Vest have følt sig slutspillet og have løst sparproblemet, men hun havde fuld optælling og kunne se, at klør til dobbeltrenonce ikke gav afkast af en taber, men kun af en vinder. Derfor spillede hun klør, som Lehrmann trumfede på bordet. Så spillede han ♠8, og da Øst stadig bekendte a tempo, lod han den køre. Vest vandt med ♠B – og så kom der spar igen. En ned, men det krævede en lige så god spilfører som to gode modspillere at få dette forløb frem, der tjente alle aktører til ære!
Der var stigende deltagelse i Distrikt Fyns turneringer, hvor Preben Pendorff – Georg Lehrmann var et stærkt par, der med Erland Jørgensen – Jørgen Brandt blev nr. 2 i Serie 1, det fynske holdmesterskab. Desuden blev de nr. 3 i FM åben par 1993 og nåede to gange kredsfinaler, som klubbens par altid får kontant støtte til, når de kvalificerer sig.
Vi skal have et spil fra serie 1 med Pendorff – Lehrmann Ø-V:
Ø/NS ♠ 5
♥ 9832
♦ 8632
♣ 10754
♠ EB102 ♠ D6
♥ - ♥ EK10764
♦ E109754 ♦ D
♣ B83 ♣ EK92
♠ K98743
♥ DB5
♦ KB
♣ D6
Vest Nord Øst Syd
1♥ 1♠
D pas pas pas
Doblingen var straf og blev fulgt op af et effektivt modspil: ♦E, ♦10 (Lavinthal) til ♠6, ♥EK, ♣EK og hjerter til trumf. Ruder, som Øst trumfede med ♠D. Syd var så fortumlet, at han glemte at trumfe over, og så fik han kun to i stedet for tre stik. Det kostede ikke så meget. 1100 eller 1400 betyder ikke så meget, når modparten kun kan vinde udgang uden for farezonen.
Mouton Cadet Grand Prix
I 1990 indgik Kerteminde BK samarbejde med Vingården i Odense ved Peter Schaltz om sponsorship for sommerens åbent hus-arrangementer. Klubben fik vinpræmier til gengæld for at sørge for publikation af resultater og levering af gode spil til dagspressen.
Det frugtbare samarbejde varer stadig ved, nu med Jens Ole Sørensen som repræsentant for Mouton Cadet. Man har kunnet læse om turneringen i tidsskrifter over hele verden. Hvert år har danske bridgespalter haft mange fine spil fra Mouton Cadet Grand Prix, og spillere fra hele Danmark samt ikke så få fra udlandet har sørget for at gæste Kerteminde på mandage om sommeren, så de kunne spille med.
Listen over vinderne af de første 200 heats, som blev passeret i juli 2008, viser, at mange stærke spillere har slået et smut om Kerteminde. I de første år vandt Ulrik Rath – Poul Bundgaard flere gange; siden har Anne Thule – Olof Malmros vundet jævnligt, bridgeredaktør Charles har vundet med bl.a. Anita Jensen, Lene Persson og Svend Novrup. Erling Andersen har vundet flere gange, bl.a. med sin kone Else. Lone Mortensen, Morten Dam Mortensen, Sanne Thomsen, Søren Gjaldbæk, Rico og Leise Hemberg, Jesper Thomsen, Søren Rasmussen, Jesper Dall, Kaj Rosell, Søren Godtfredsen, Søren Asger Petersen og mange andre har deltaget.
Peter Schaltz, spilleren med 505 landskampe, det højeste antal for en dansk sportsgren, vandt heat nr.100. Et par år tidligere havde han haft såvel sin kone Dorthe som sine forældre, landsholdsspillerne Lizzie og Jørgen-Elith, og børnene Anne Mette, flerdobbelt dansk mester, og Martin, VM-medaljetager, med i Kerteminde. Tre generationer i samme turnering. Lizzie og Dorthe sejrede.
Da der var besøg af to marokkanske landshold, formåede kun en af marokkanerne, Ben Souda, at vinde sammen med Søren Gjaldbæk, mens Thule – Malmros vandt den anden af de tre stærke rækker, Mette og Svend Novrup den tredje.
Vigtigt er, at Mouton Cadet Grand Prix ikke kun er for dygtige spillere, men at man har en eller flere rækker for mindre rutinerede, og at præmierne er ens i alle rækker.
Den allerførste Mouton Cadet finale blev vundet af Erland Jørgensen – Poul Holm, der sad N-S på dette spil:
S/Alle ♠ EK32
♥ EK3
♦ E764
♣ E7
♠ B7 ♠ 9
♥ 76 ♥ D109842
♦ DB ♦ K982
♣ DB98432 ♣ 106
♠ D108654
♥ B5
♦ 1053
♣ K5
Vest Nord Øst Syd
2♠
pas 2ut* pas 3♣*
pas 4♠ alle pas
2ut spurgte, hvor stærk Syds svage to-åbning var, svaret 3♣ betød minimum, og så nøjedes Nord med at melde 4♠.
Med Holm ved roret kunne han have meldt slem! Syd tog ♦D med ♦E, trak ♠EK fulgt af ♥EK og hjerter til trumf. Efter ♣EK var det tid at spille en lille ruder fra begge hænder! Tog Vest stikket på ♦B, skulle han spille til dobbeltrenonce. Stak Øst over med ♦K, blev ♦10 rejst. 12 stik og en ren top.
Lokale spillere står naturligt øverst på maratonlisten over flest heatsejre: Svend Novrup 64, Mette Novrup 38, Georg Lehrmann og Preben Pendorff 18, Charles 16, Kasper Stochholm (Poulsen), Dines Poulsen 13, Aksel Kragh 11, Helge Petersen 9, Anne Thule, Olof Malmros og Ulrik Rath 8, Erland Jørgensen og Morten Dam Mortensen 7, Poul Bundgaard og Lone Mortensen 6, Anne Frederiksen og Kirsten Poulsen 5, Rico Hemberg og Jesper Dall 4.
Nye klubmestre
Ægteparret Kaas vandt to nye parmesterskaber i 1989-90, men så blev der forandring. I 91 vandt Jesper Dall – Svend Novrup, i 92 Kirsten Poulsen – Marie Renard, i 93 og 95 Charlotte og Svend Novrup, mens et af klubbens bedste par i snart 20 år, Preben Pendorff – Georg Lehrmann, vandt i 1994 og var i gang med en imponerende serie holdmesterskaber. I 1996 sejrede Asta Jensen – Jørgen Brandt, der også vandt holdmesterskabet 1995. Imponerende af Jensen, der vandt sit første parmesterskab i 1958!
V/Alle ♠ KD3
♥ D84
♦ B732
♣ 873
♠ B108 ♠ 94
♥ 1065 ♥ B932
♦ K105 ♦ ED86
♣ E942 ♣ DB10
♠ E7652
♥ EK7
♦ 94
♣ K65
Vest Nord Øst Syd
pas pas pas 1♠
pas 2♠ alle pas
Vest på dette spil fra parmesterskabet 1993 var Charlotte Novrup, siden Pedersen, der inspireret fandt ruder ud til ♦E. Svend Novrup i Øst skiftede til ♣D til K og E. Øst fik de to følgende stik i klør og spillede ♦6 (oprindeligt fjerdehøjeste) til ♦K. Vest regnede nu ud, at Øst umuligt kunne have flere honnørkort, men nok ♠9, og så spillede hun en fjerde klør til tripelrenonce. Øst satte ♠9 i, og den uppercuttede Syds trumfer, så Vest måtte få et trumfstik på B108. En for lidt.
Flere initiativer i 90erne
I 1994 oprettedes fredagsafdelingen Amanda, som spiller fredag kl. 10-14 med et varierende antal borde.
I 1997 spillede Kerteminde BK, forstærket med Dorthe og Peter Schaltz, "landskamp" mod to landshold fra Marokko. Forud var tegnet kroneaktier, så klubben for hver aktie fik en krone pr. IMP, der blev vundet. Kampen i Brugsen efter modtagelse på Rådhuset indbragte 7900 kr. efter en hæderlig indsats.
Preben Pendorff tjente nogle af pengene, da han snørede to landsholdsspillere på disse kort, hvor Georg Lehrmann og han var kommet i 4♠ på Vests kort:
S/NS
♠ EK10953 ♠ 62
♥ 2 ♥ DB96
♦ 54 ♦ EK63
♣ 8543 ♣ K102
Nord spillede ♦D ud til ♦E, og så spillede Pendorff ♥D fra bordet med så stor autoritet, at hverken marokkaner 1 eller marokkaner 2 nænnede at stikke den ... hvorefter han trak ♠EK (trumferne sad 3-2) og spillede på ♣E præcis tredje i plads i Nord. Sådan sad det!
Siden 1996 har der jævnligt på sommerens gågadelørdage været spillet bridge i gågaden i samarbejde med Jesper Larsen og Randi Rhod fra konditoriet Clausens Efterfølgere. Hvis det blæser, bruger man magnetisk bordplade og magnetiske spillekort. Konceptet er, at et af klubbens par udfordrer forbipasserende bridgespillere til fire spil. Har udfordrerne flest point efter de fire spil, har de vundet en kop kaffe og en kage, normalt den ♦7-kage, som Jesper har designet i samarbejde med klubben, og som også er blevet beskrevet i artikler i samtlige verdensdele bortset fra Antarktis, fx kunne læserne af Bridge Plus fra England læse om ....
’The Confectioner’s Bridge Cake’:
... Pictures of the sensational occasion appeared, together with the story about the creation of the sweet revelation; not only in local, but in national newspapers, and naturally bridge players could find it in the official Danish bridge magazine, too. Much to the surprise of Randi and Jesper, customers started driving hundreds of kilometers to buy and taste the ♦7-cake: and they liked it!
De kunne også nyde det ultimative ♦7-spil for den, som makker skal give en ♦7-kage, hvis han tager sidste stik på dette kort:
S/NS ♠ K875
♥ E104
♦ D83
♣ EK6
♠ B942 ♠ 106
♥ B82 ♥ 9653
♦ B4 ♦ K962
♣ B532 ♣ 1097
♠ ED3
♥ KD7
♦ E1075
♣ D84
Vest Nord Øst Syd
1♦
pas 1♠ pas 2ut
pas 7ut pas pas
pas
Med alle fire knægte håbede Vest, at det mindst farlige udspil var ♦B. Han havde ikke ret! Den blev dækket af D, K og E. Syd trak ♠E, ♠D og ♠K. Da farven ikke sad 3-3, spillede han ♦8 til ♦9 og ♦10.Så trak han tre klør- og tre hjerterstik og var på bordet med to stik tilbage. ♦3 til knibning med ♦5 og sidste stik på ♦7. Fortjent kage!
Gennem aktiv indsats blev der fundet sponsorer for pokaler til et flertal af klubbens aktiviteter: Klubmesterskab for par: Restaurant Rudolf Mathis, som også bespiser vinderne. Klubmesterskab for hold: Danske Bank. Munkebomatch: Bureau Ruder 7. Mouton Cadet finale: Kerteminde BK som tak for samarbejdet med Mouton Cadet. I denne turnering er der desuden fast præmier fra Vaffelhuset i form af gavekort på is – og ingen ved før efter turneringen, hvad der vinder dem (fx flest over- eller undertræk i turneringens løb). Nordøstfynsk Holdmesterskab: H Nissen & Co. Nytårs-Champagneturnering: H Nissen & Co. Etikpokal: Victor Christiansen. Desuden har klubben efter ansøgning fået bevilget 5000 kr. af Tuborgs Grønne Fond til dette jubilæumsskrift.
50 års-jubilæet 1998
50 års jubilæet 13. oktober 1998 blev fejret i mange måneder. Svend Novrup var blevet valgt til formand i 1993 og havde på generalforsamlingen 1997 foreslået, at man lavede en jubilæumsfond. Det blev vedtaget, og amerikaneren Betty Ramsey, der spillede i klubben i nogle år, skrev på stedet en check på 500$ ud for at starte den.
Fonden blev så stor, at den kunne finansiere store tilskud til medlemmerne i forbindelse med de mange aktiviteter.
Først var der jubilæumstur til Bad Segeberg i Tyskland, hvor de lokale spillere blev slået klart, og der foruden en masse bridge blev tid til udflugter til Lübeck og Hamburg. Kasper Poulsen – Helge Petersen, klubbens nye, talentfulde unge par, vandt turneringen – og medlemmerne tømte grænsekioskerne blev tømt på hjemvejen!
Dansommer Cup
Derefter blev der arrangeret en åben jubilæumsturnering i Bridgecenter Odense. Der trækkes kraftigt på bestyrelsens kræfter i det daglige, men da det gjaldt den åbne jubilæumsturnering med guldpoint, bestemte man, at klubbens egne kræfter skulle spares, så alle kunne nyde at være med til at spille.
Det jyske sommerhus-udlejningsfirma Dansommer gik ind som sponsor. Turneringen blev spillet i Odense Bridgecenter med brødrene Poul og Knud Just som kompetente og humørfyldte arrangører, 32 par, guldpoint og fuldt barometer. Det lykkedes at samle midler ind, så alle deltagere før start fik en pose med en flaske vin, VM-kort fra Lille (skænket af WBF), Hydro-Texaco-kort, torskerogn, sangbog, lighter, mintbolsjer, kuglepen og Dansommerkatalog. Mens spillerne ventede på resultatet, fik de portvin og kransekage, og sluttelig fik alle præmie, ligesom en række par ekstra fik sektions- eller spurtpræmier. Slutresultatet i toppen blev:
1. Anne Thule - Oluf Malmros, Nyborg 294. 2. Mette Novrup (da Andersen) - Svend Novrup, Kerteminde 217. 3. Anita Jensen - Jens Otto Pedersen, Odense 207. 4. Betty og Otto Rübner, Odense 193. 5. Jens Jakobsen - Kim Svendsen, Odense 191. 6. Børge Tamstrup - Lars Underbjerg, Varde 185. 7. Søren Rasmussen - Ole Christensen, Svendborg 183. 8. Michael Jørgensen - Erland Jørgensen, Middelfart/Kerteminde 171.
Et af de sjoveste spil fra jubilæet var dette, hvor Rosa Pedersen – Birgit Laursen som N-S stod får turneringens taktiske genistreg:
S/Alle ♠ 3
♥ 764
♦ 32
♣ EKDB874
♠ 97 ♠ 852
♥ 83 ♥ KDB52
♦ D10864 ♦ EKB97
♣ 9532 ♣ -
♠ EKDB1064
♥ E109
♦ 5
♣ 106
Vest Nord Øst Syd
1♠
pas 3♣ pas 4♣*
pas 4♥ pas 5♣*
pas pas!! D? 6♠!!
pas pas D?? alle pas
4♣ var aftalt som es-spørgsmål og 5♣som spørgsmål efter konger, men Nord mente, at 5♣ kunne være sidste chance for at spille noget, der kunne vinde. Øst mente dog, at det punkt var passeret, og doblede.
Her satte Syd nye standarder for flugt fra doblede kontrakter. Hun sprang til 6♠, blev doblet, fik hjerter ud og tog alle 13 stik til 1860 og en ren top!
Reception og middag
Tredje del af jubilæet var en reception i Skovpavillonen på selve jubilæumsdagen 13. oktober. Mange gæster mødte frem og blev trakteret med snacks og drikkevarer. De fleste havde gaver med, bl.a. vandrepokaler fra Nissen & Co til Nordøstfynsk Holdmesterskab samt Champagneturneringen ved nytår.
Desuden var der 5000 kr. fra Tuborgs Grønne Fond til indkøb af en computer, som allerede blev præsenteret på receptionen.
Jubilæet blev afsluttet med festmiddag samme aften på Restaurant Marinaen, hvor der var nye gaver fra DBF (et bridgeur og 32 spil kort i mappe), Distrikt Fyn (en dirigentklokke), Munkebo BK (nye bordnumre), etc.
58 deltog, og der blev holdt muntre taler af bl.a. Ib Lundby fra DBF og Dansk Bridge, der desuden demonstrerede sine evner som sangskriver, samt Peter Schaltz, Knud Just fra Distrikt Fyn og adskillige medlemmer.
Klubblad
I årene 1996-97 blev der udgivet et omfangsrigt klubblad, som Kasper Poulsen (siden Stochholm) og Svend Novrup stod for. Desværre var der meget få bidrag fra andre medlemmer, og i længden var det umuligt for to personer at opretholde så højt et aktivitetsniveau.
Det allerførste nummer fortalte bl.a. om klubbens afholdelse af en turnering til fordel for en mindefond for den kort tid forinden alt for tidligt afdøde landsholdsspiller, Judy Norris. Kerteminde var den første klub, der bidrog til fonden, ganske imponerende med et beløb, der svarede til taksten for at vinde en doblet lilleslem i zonen, 1660 kr.
Det flotte resultat skyldtes bl.a., at mange deltagere frivilligt betalte for stort indskud, og at flere præmievindere solgte deres flasker til fordel for det gode formål. Endelig havde man modtaget sponsorpræmier fra en række butikker i byen, bl.a. kunne man uddele snørebånd fra Den Grønne Skobutik til de spilførere, der snoede flest overtræk hjem.
Der deltog spillere fra hele Fyn og minsandten også Island (Katrin Didriksen, der var medlem i et par sæsoner), USA (olieproducenten Betty Ramsey) samt Norge (Mette Novrups mor Elsa Lamberg, der var på juleferie og sammen med Ulla Vanman blev nr. 2 i B-rækken). Vindere af A-rækken blev det gæve damepar, Gerda Sausdal – Birthe Gadegaard fra Nyborg.
Turneringen blev omtalt i adskillige af de store avisers bridgespalter, bl.a. i Peter Lunds spalte i Ekstrabladet. Inden den blev nedlagt – Ekstra-Bladets oplag er siden da kun gået ned og ned – bragte den ofte spil og nyheder fra Kerteminde, og her man også kunne nyde dette spil:
V/NS ♠ 742
♥ B87
♦ KB7
♣ EKD9
♠ 865 ♠ E103
♥ ED3 ♥ 6542
♦ 86 ♦ E932
♣ B5432 ♣ 107
♠ KDB9
♥ K109
♦ D1054
♣ 86
Vest Nord Øst Syd
pas 1♣ pas 1♦
pas 2♣ pas 2ut
pas 3ut alle pas
Karl Egon Madsen – Helge Petersen N-S. Udspillet blev ♠8 til ♠E og mere spar til ♠K. Ruder til ♦K og ♦E. Spar til ♠D, ruder til ♦D og ♥B til ♥D. Vest så ikke faren og spillede klør i stedet for at indkassere ♥E, og så blev hun skviset fra klørholdet og ♥E. 10 stik og ren top til Syd.
Fra julequizzen 1996:
Forbedrer Inge og Hans deres spil, hvis de spiller et spil to gange?
Svaret var nej. Spil 13 blev spillet, og resultatet bogført. Derefter blev spillet lagt til side og taget igen; melding for melding og kort for kort gik det præcis som første gang, og så gjaldede råbet:
- Svend! Der er nogen, der har skrevet på vores plads!
Hvilken enstjernet klubmester i Danmark har færrest bronzepoint: 1. Anne. 2. Lisbeth fra Nr. Snede eller
3. Birgit?
Svaret var Birgit Laursen, der ved en fejl fra DBF var blevet udnævnt til klørmester med kun 355 af de nødvendige 500 bronzepoint.
1998-2008
Turneringer under DBF
Aksel Kragh – Dines Poulsen er de spillere, der har haft størst succes i parturneringer, hvor de har erobret det fynske mesterskab såvel for åben par som for veteranpar.
Dermed har de kvalificeret sig til DM-finalerne i Vingsted, og det har betydet, at de har fået automatiske økonomiske tilskud fra klubben; også selv om de nok begge føler sig nærmere knyttet til Munkebo BK, som Kragh var med til at stifte, og hvor Poulsen har fast undervisning som fødekæde til begge de nordøstfynske klubber.
En gang var de tæt på at vinde DM for veteraner, der først i de allersidste runder glippede.
I DBFs pokalturnering, i 2008 Vignoble Cup, har Mette og Svend Novrup deltaget fast sammen med først Kasper Poulsen – Helge Petersen, siden Bodil M. Andersen – Christian Martensen. Under navnet Team Ruder 7 har holdet jævnligt nået tredje runde og en enkelt gang fjerde med meriterende sejre over divisionshold under vejs. I en kamp mod Claus Hyllested, Aabenraa, var Poulsen – Petersen på krigsstien som Ø-V på dette spil:
S/NS ♠ B8732
♥ 53
♦ 87
♣ 8765
♠ ED4 ♠ K65
♥ ED64 ♥ K87
♦ 93 ♦ KDB65
♣ B943 ♣ D2
♠ 109
♥ B1092
♦ E1042
♣ EK10
Vest Nord Øst Syd
1♦
D pas pas 1♥
D pas pas pas
Hvis Øst ville spille mod 1♦D, ville Vest spille mod 1♥D, mens Nord må have haft lyst til at løbe i 1♠. Vest spillede ♣3 ud til D og E. Syd trak ♦E og fortsatte farven. Øst stak Vests ♦9 over og spillede klør. Syd tog for ♣K og spillede en ruder, og nu trumfede Ø-V hinandens stik ganske opfindsomt! Vest stak ruderen med ♥6, hvorefter Øst trumfede Vests ♣B for at trække ♥K (den havde du nok ikke troet, at jeg havde, hvad!?) og spille mere hjerter. Vest trak ♥ED og fjernede Syds sidste trumf med sin stående ♣9. Rest til Ø-V, fire for lidt og 800. Ved det andet bord måtte Ø-V nøjes med 430 for 3ut med ti stik. 9 IMP til Kerteminde.
I de fynske holdturneringer har Mette og Svend Novrup vundet serie 1, FM for hold, tre gange med tre forskellige makkere. Første gang i 1997 med Sanne Thomsen – Jesper Thomsen. Tre år senere sammen med Preben Pendorff – Georg Lehrmann, og i 2006 sammen med Bodil M. Andersen – Christian Martensen. De fleste af de øvrige år har holdet været nr. 2 eller 3.
Preben Pendorff stod i en match mod Per Nielsen fra Bagenkop, som kerteminderne i fire år i træk mødte på udebane(!), for denne smukke spilføring:
V/ØV ♠ 4
♥ EK1032
♦ 1083
♣ EKD7
♠ EDB985 ♠ K10632
♥ 4 ♥ 85
♦ KB762 ♦ D
♣ 9 ♣ B10643
♠ 7
♥ DB976
♦ E954
♣ 852
Vest Nord Øst Syd
1♠ D 2♠ 3♥
4♠ 5♥ alle pas
N-S Georg Lehrmann – Preben Pendorff. 2♠ var en tvivlsom beslutning. I henhold til ’Loven’ skal Øst i stedet straks melde 4♠, men det havde næppe fået Pendorff til at passe alligevel.
Vest trak ♠E og skiftede til ♣9. Syd vandt stikket med ♣D, trak to gange trumf fulgt af ♣EK og klør til trumf. Så spillede han ♦4 fra hånden, og modspillet var fortabt. Hvis Vest havde leget krokodille og stukket med ♦K, havde han nok forhindret, at Øst blev slutspillet på ♦D, men han ville have slutspillet sig selv til at spille spar til dobbeltrenonce eller ruder fra ♦B.
Aktuelt lagde han småt, og så var Øst slutspillet og skulle spille et sort kort til dobbeltrenonce, så Syd kunne trumfe på hånden og lægge en ruder fra bordet. 11 stik og 650 ind.
Ved det andet bord åbnede Svend Novrup med 2♠, der viste 10-14 og 6-farve. Nord oplysningsdoblede konventionelt med 3♣, og Mette Novrup i Øst sprang til 4♠, som alle passede til. N-S kunne kun få stik for tre esser. Yderligere 620 til Kertemindeholdet og et sving på 14 IMP.
Pudsigt nok er dette spil også fra en kamp mod Per Nielsen i Bagenkop, men nu er Martensen – Bodil M Andersen Ø-V:
N/- ♠ D1062
♥ 864
♦ B8
♣ EB103
♠ E75 ♠ B943
♥ 102 ♥ B93
♦ E43 ♦ K109652
♣ D8654 ♣ -
♠ K8
♥ EKD75
♦ D7
♣ K972
Vest Nord Øst Syd
pas pas 1♥
pas 2♥ pas 3♣
pas 4♥ alle pas
Vest spillede ♣4 ud (Lavinthal, hvis nu …!) til trumf (minsandten!), ruder til ♦E, ♣D (ny Lavinthal) til trumf, spar til ♠E, klør til trumf og ♦K. Minus 3 og 150. 11 IMP.
Ved det andet bord spille Vest ♥10 ud mod Svend Novrup, som trak trumf i tre omgange, hvor Vest lagde en ruder. Så fulgte ♠K fra hånden til ♠E, og Vest skiftede til ♦E, ruder til ♦K og en tredje ruder til trumf. Her lagde Vest en klør, og i overensstemmelse med Reese’s gamle BOLS-tip satte Syd Vest til ♣D, da man lægger fra længde, trak ♣E, spillede klør til ♣10, trak ♠D, trumfede spar hjem og kneb igen i klør.10 stik. 420.
55 års jubilæet 2003
Ved 55-året var der jubilæumstur til Hotel Hilltop i Skive, hvor man stadig kunne glæde sig over blandt deltagerne at have to af stifterne, Kirsten og Arne Novrup. Kirsten Novrup er også stadig i fineste form ved 60 års-jubilæet.
Et typisk år i Kerteminde BK
Klubbens mål er først og fremmest at være hyggelig for samtlige medlemmer, så alle -- uanset sportslig standard -- føler sig lige godt hjemme. Formand Svend Novrup mener, at man skal forestille sig, at der på væggene i spillelokalet sidder skilte med påskrifterne:
Bridge skal være morsomt
Makker er venligtsindet!
Der lægges stor vægt på det sociale, og derfor er det ikke i Kerteminde, stærke spillere skal spille, hvis de vil belønnes rigeligt for deres turneringssejre. I 50-året indvilgede de mest vindende i at give afkald på en stor del af de normale præmier, for at samtlige medlemmer kunne få et jubilæumskrus fra Pottekonen!
Hvert år giver klubben stort tilskud til udgifterne til spisning til jul og generalforsamling; ingen går hjem fra generalforsamlingen uden mindst en flaske vin, præmier i sæsonens forløb forsøges fordelt så bredt som muligt, og i sæsonens første holdturnering sammensættes holdene på basis af den indledende holdturnering, så nr. 1 spiller med nr. sidst, nr. 2 med nr. næstsidst etc.
Når der spilles Champagneturnering på årets første dag, får parret med den højeste procentscore champagnen og deres navne på Champagnepokalen, uanset om det er vinderne af A- eller B-rækken, etc.
Undervisning af nye medlemmer har først og fremmest Dines Poulsen stået for i Munkebo, men i anden halvdel af 1990erne var Helge Petersen og Kasper Poulsen også aktive med kurser i Aktiv-Huset i et par år, og de formåede at tiltrække et yngre publikum.
Blandt dem var Helle Nordström, journalist på Kjerteminde Avis, der imponerede, da Petersen viste denne hånd, hvor han mente, at N-S burde stoppe i 2ut (udspil ♦B):
V/NS ♠ 95
♥ K73
♦ KD6
♣ B9753
♠ 107 ♠ EB862
♥ EB862 ♥ 95
♦ B1084 ♦ 952
♣ 108 ♣ KD4
♠ KD43
♥ D104
♦ E73
♣ E62
Vest Nord Øst Syd
pas pas pas 1ut
pas 2ut alle pas
- Hvorfor det? Spurgte Helle, - Jeg vinder med ♦E og spiller klør til ♣9. Senere spiller jeg ♣B fra bordet, og så har jeg da fire klørstik og vinder 3ut.
Før en let rystet Petersen nåede at sige noget, tilføjede hun: - Utrolig let at se med åbne kort, men giv mig den ved bordet...!
Velkomstpar
Første mandag i september siger man velkommen tilbage. Det er en lidt spændende aften, for er der mon nye medlemmer, evt. nogle fra Dines Poulsens kurser, der vover at tage springet og spille i klubben?
Derefter følger en to afteners startpar, hvor man sikrer, at alle lærer hinanden at kende. I 1999 vakte det nogen opsigt, da Rene og Malene Kaas Larsen sikrede sig aftenens sikreste top mod de regerende klubmestre – og det var vel at mærke ved at score København N, altså 2200!
S/NS ♠ KD943
♥ D106
♦ D108
♣ 103
♠ EB106 ♠ 72
♥ 2 ♥ 98743
♦ 42 ♦ KB975
♣ EKD987 ♣ B
♠ 85
♥ EKB3
♦ E63
♣ 6542
Vest Nord Øst Syd
1♣
D!? RD pas pas
pas
Vests dobling var lidt utraditionel, og hvis Øst var sprunget i hjerter, var hun nok blevet lidt hed om ørerne. Han ville dog høre makkers mening, og hun var ikke i tvivl om, hvad hun ville have som trumf.
Hun spillede ♥2 ud til ♥E. Syd spillede spar, som Vest tog med esset for at spille ruder til D, K og E. Syd trak ♠K og fortsatte med ♠D, som Øst trumfede med ♣B for at trække ♦B og spille mere ruder til trumf hos Vest, der krævede rest! Fire for lidt og 2200 til Ø-V. En stor skuffelse for det Ø-V-par, der havde taget 800 mod 4♠D!
Social miniturnering
Siden midten af 90erne har sæsonens tredje turnering været social minihold, hvor man sætter vinderen af startpar sammen med nr. sidst, nr. 2 sammen med nr. næstsidst etc., idet man dog skeler lidt til styrken, så der ikke tilfældigt opstår et alt for stærkt hold.
Det er en turnering, der skaber en kontakt mellem de svage og stærke par, som ellers ikke ville opstå, og ikke mindst ved opgørelserne lærer de mindre rutinerede ofte meget, når man diskuterer spillene.
Det er en turnering, klubben er lidt stolt af, for i mange klubber har de stærke par nægtet at spille på den måde, fordi de har betragtet det som tidsspilde, men den kan varmt anbefales alle, der vil gøre noget for det sociale liv i en klub.
I mange år blev turneringen spillet med normal IMP-beregning af spillene, men det har vist sig, at en 8-0-skala for hvert spil gør de svagere par mindre bange for store sving og er lettere forståelig, så det er den faste opgørelsesmetode nu.
Det var i den sociale minihold, at Aksel Kragh havde fået sit livs dårligste hånd, men den var nu ikke så værdiløs endda:
S/- ♠ E8
♥ D7
♦ KDB1065
♣ B106
♠ 9762 ♠ K5
♥ 98643 ♥ KB102
♦ 83 ♦ 942
♣ 43 ♣ ED97
♠ DB1043
♥ E5
♦ E7
♣ K852
Vest Nord Øst Syd
1♠
pas 2♦ pas 2ut
pas 3ut alle pas
To niere var, hvad Kragh havde fået overladt. Med en svag hånd vil man ofte prøve at hjælpe makker med det, man har, men helt uden noget valgte Kragh at serve med ♥6.
Syd forsøgte ♥D og dykkede Øst, substitutten Mona Kraghs, ♥K. Så fulgte ♥B til ♥E, og Syd trak sine seks ruderstik. Herunder lagde Øst en hjerter, men sørgede for, at det var ♥10. Da Syd forsøgte at snige ♣K hjem, kunne hun stikke med ♣E og spille hjerter, så Vest kunne sænke kontrakten med tre hjerterstik – det havde han ikke troet før udspillet.
Vi går tilbage til 2002, hvor Dagmar Olesen – Lena Jørgensen som N-S nok var det ’svage’ par, men de meldte deres kort bedre end modstandernes stærke!
N/NS ♠ 4
♥ ED9754
♦ KB42
♣ 105
♠ K983 ♠ EB7652
♥ B863 ♥ K2
♦ ED8 ♦ 1065
♣ 32 ♣ 94
♠ D10
♥ 10
♦ 973
♣ EKDB876
Vest Nord Øst Syd
1♥ 2♠ 3♣
3♠ 4♣ pas 5♣
pas pas pas
Vest spillede ♠3 ud til ♠E, og Øst skiftede til trumf. Syd vandt, trumfede en spar, trak ♥E, trumfede hjerter hjem, trak endnu en trumf og fandt derefter ♦E i plads, mens en ruder kunne lægges på den rejste ♥D. 600 til NS.
Ved det andet bord fandt Nord sin hånd for svag til 1♥ og for stærk til 2♥, så han passede, og Mette Novrup i Øst åbnede med 3♠. Efter to passer kom Nord igen med 4♥, som alle passede til. Øst trak ♠E og fortsatte farven til trumf. Nord gik på bordet i klør og lod ♥10 løbe til ♥K, hvorefter Øst dræbte bordet effektivt med endnu en klør, så hun og Charles til slut satte kontrakten tre gange. 300 til ØV.
Klubmesterskabet for par
Klubmesterskabet for par spilles med en kvalifikation over tre aftener, hvor alle ideelt møder alle, hvorefter feltet inddeles til tre finaleaftener. A-finalen består fast af 10 par, der spiller 3x3 runder a 10 spil som serieturnering, hvor stillingen kan gøres op efter hver runde.
Præmien for at vinde parmesterskabet er årets mest attraktive, da vinderne bliver bespist på Restaurant Rudolf Mathis, der måske er Danmarks allerbedste. Da præmien er så attraktiv, er der lavet en regel om, at ingen kan vinde den mere end tre gange i træk. Derefter skal et andet par have chancen. Det har et par gange givet et nyt par chancen for at fryde smagsløgene.
I 1995 gik Dines Poulsen og Birgit Vestergaard på hver deres måde på jagt efter et overstik – og fik det begge:
S/NS ♠ ED92
♥ 7
♦ EKB10
♣ D875
♠ 10863 ♠ 75
♥ B532 ♥ 864
♦ 8 ♦ 97542
♣ B1093 ♣ K62
♠ KB4
♥ EKD109
♦ D63
♣ E4
Vest Nord Øst Syd
1♥
pas 1♠ pas 2ut
pas 6ut alle pas
Anne Frederiksen i Nord afskrev straks chancen for storeslem, da hun ikke havde tilpasning til Poulsens primære farve.
Vest spillede ♣B ud til D, K og E. En utilsigtet favør, der isolerede klørholdet hos Vest, som blev skviset ubønhørligt, da Syd tog sine otte stik i spar og ruder. Han kunne ikke holde såvel ♣10 som fire hjerter til de sidste fire stik.13 stik.
Top i A-rækken, men den blev overgået i C-rækken, hvor Birgit Vestergaard var i 7ut, men med spar ud. Tilsyneladende var hun fortabt, men hun vidste råd. Hun spillede ♣D fra bordet, og så kunne Øst vælge. Ville han prøve hendes nerver ved at falde fra, eller ville han dække, hvorved holdet igen ville være isoleret i Vest, og skvisen en realitet. 13 stik, men her gav de 2220!
Så skal vi endnu en gang se Aksel Kragh, men nu som spilfører:
Ø.Alle ♠ E10652
♥ EK972
♦ 4
♣ DB
♠ KDB3 ♠ 974
♥ D85 ♥ B1064
♦ D108 ♦ K932
♣ 943 ♣ 76
♠ 8
♥ 3
♦ EB765
♣ EK10852
Vest Nord Øst Syd
pas 1♣
pas 1♠ pas 2♦
pas 2♥ pas 3♦
pas 4ut pas 5♥
pas 6♣ pas pas
pas
♠K ud til ♠E, ♦E, ruder til ♣B, spar til trumf, ruder til ♣D, spar til trumf og klør fra toppen til denne position
♠ 10
♥ EK9
♦ -
♣ -
♠ D ♠ -
♥ D85 ♥ B106
♦ - ♦ K
♣ - ♣ -
♠ -
♥ 3
♦ B7
♣ 8
♣8 eksekverede en dobbeltskvis mod Ø-V. Vest måtte holde ♠D og lægge hjerter, hvorefter bordet lagde sin spar. Øst måtte holde ♦K og lægge hjerter, hvorefter ♥EK9 gav de tre sidste stik. 13 stik og ren top.
Kasper Poulsen vandt klubmesterskabet i 2000 sammen med Svend Novrup. På dette spil stod han for et nydeligt stykke håndværk, da han undgik at skulle gætte, hvem der havde ♥B:
S/Alle ♠ 65
♥ D72
♦ B32
♣ EKD104
♠ KD974 ♠ E103
♥ EB6 ♥ 8543
♦ D98 ♦ 10764
♣ 72 ♣ 98
♠ B82
♥ K109
♦ EK5
♣ B653
Vest Nord Øst Syd
1♣
1♠ 2♠* pas 3♣
pas pas pas
2♠ viste klørstøtte(!) og gameinviterende styrke.Vest trak ♠K og fortsatte farven til Østs ♠E. Ruderskiftet tog Syd med ♦E og overvejede, hvordan han kunne finde ♥B, da kontrakten var afhængig af det. Han fandt løsningen!
Han trak trumferne i to omgange, fortsatte med ♦K og spar til trumf. Dermed var eliminationen komplet, og han spillede ruder til ♦B og ♦D. Vest skulle spille til dobbeltrenonce eller åbne hjerterfarven.
Juleafslutningen med and, kylling og agurk
Juleafslutningen er et højdepunkt. Tidligere kunne den trække ud til kl. 4 morgen, men nu skal man være ude af huset kl. 23, og det umuliggør vilde udskejelser.
Aftenens par sammensættes ved, at man trækker kort, og det afgør også bordplanen. Der sælges lodder til de amerikanske lotterier; ofte mange serier, der hver har tre præmier.
Julebordet rummer alt, hvad hjertet kan begære af lækre sager, og under spisningen uddeles præmier for efterårets turneringer, mere end 100 flasker. Som regel har alle vundet en, og ellers gives der tit en flaske til en, der er ene om ikke at have vundet en.
Der synges let tilpassede julesange, og der er evt. en crazy quiz med spørgsmål som:
Hvorfor sidder Marie og Lars fast Ø-V, hvis de spiller bridge på Bornholm?
eller ....
Hvad kan man kalde Aktiv-Huset, hvor der jo efterhånden spilles bridge mandag, tirsdag, onsdag, torsdag og fredag?
Svarene er naturligvis, at man på kort over Bornholm kan se, at Øst-er-Lars og Vest-er-Marie – og omvendt, men N-S er de aldrig – og Aktiv-Huset er det perfekte korthus.
Næste punkt er et pakkespil, som alle medbringer en pakke til. Ikke for værdifuld, men gerne meget original. Man spiller 5-6 personer ved hvert bord og må tage en pakke, hver gang man slår en sekser. Når alle pakker er taget, hugger man dem fra hinanden, indtil et æggeur ringer, og alle beholder, hvad de har. Nogle har fire pakker, mange ingen. Det er mageløst uretfærdigt.
Der er kaffe og bridgeblanding, mens man starter turneringen med de trukne makkere. Ofte er der en speciel betingelse tilknyttet, fx at man ikke kan melde klør – eller at makker til den, der tager et stik, skal spille ud til næste stik.
Hovedpræmierne i turneringen er faste: Vinderne får and og rødkål, nr. 2 kylling og agurk. I øvrigt er der præmier af tilfældig størrelse og originalitet til tilfældige placeringer. Efter julebordet har spillet meget vekslende kvalitet, og mystiske ting kan ske, fx
S/NS ♠ ED10
♥ ED1075
♦ 5
♣ D1062
♠ 42 ♠ KB83
♥ B8 ♥ 942
♦ EDB43 ♦ K106
♣ B853 ♣ K97
♠ 9765
♥ K63
♦ 9872
♣ E4
Vest Nord Øst Syd
1♥ pas 1♠
pas 2♠ alle pas
Du skal først besvare et spørgsmål: Hvor mange trumfstik fik Ø-V, og på hvilke trumfer?
Syd var Svend Novrup, der sammen med Valdemar Jørgensen har juleafslutningernes scoringsrekord, da de scorede 83,33%. Vest spillede ♣3 ud til 10, K og E. Klør til ♣D, klør til trumf, ♥K, ♥E og en fjerde klør, som Øst trumfede med ♠8, og Syd overtrumfede med ♠9.
Syd spillede hjerter, som Vest trumfede med ♠2 for at trække ♦E og fortsætte farven. Bordet trumfede med ♠10. På ♥10 fra bordet kastede Øst ♦K og Syd trumfede med ♠6, som Vest ikke kunne trumfe over. Med tre kort tilbage spillede Syd ruder fra hånden og kastede bordets hjerter. Øst måtte trumfe med ♠3 og spille ud fra ♠KB til ♠ED i næstsidste stik.
Ø-V fik med andre ord to trumfstik, og de fik dem på ♠2 og ♠3, mens Øst ikke fik for ♠K og ♠B. Syd fik i øvrigt 10 eventyrlige stik. Et ægte juleeventyr.
Når spillet er slut, spilles et spil bingo med den sidste hånd, hver enkelt har haft, mens der regnes ud. Udråberen blander et spil kort og tager dem fra toppen. Den første, der får råbt alle sine 13 kort op, har banko.
Juleafslutningen ligger senest d. 18. december. Er der evt. derefter en mandag senest d. 22. december, spiller de, der har tjek på juleforberedelserne, den aften en hyggeturnering ’i julelampens skær’.
De seneste år har der været et indledende heat af FM for veteranpar med pænt deltagerantal enten 3. eller 4. juledag, hvor de fleste føler sig kortflove.
Godt nytår i champagne
Den første mandag i hvert år tager medlemmerne pænt tøj på, og før start skåler man i champagne på et godt og hyggeligt nytår.
Derefter spiller man om, hvem der har givet champagnen. Æren tilfalder aftenens vindere, der yderligere får deres navne på champagnepokalen. Den blev udsat i 1998 og har i årenes løb fået mange forskellige navne på. De to første år var navnene dog Preben Pendorff – Georg Lehrmann, og i 2008 var de tilbage som vindere og er de første, hvis navne står tre gange.
Det er en særlig fin præstation, fordi det ikke automatisk er vinderne af A-rækken, der får deres navne på pokalen, men det par, der opnår aftenens højeste procentscore, og det er lige så tit vinderne af B-rækken eller en evt. C-række.
Dette spil fik ved nogle borde fik Syd til at juble over en champagnestart på året, mens andre Sydspillere fortvivlet spurgte makker, hvad de havde gjort galt.
N/NS ♠ D3
♥ KD72
♦ 52
♣ K10852
♠ B872 ♠ K1065
♥ 9865 ♥ 104
♦ E843 ♦ KB
♣ 6 ♣ B9743
♠ E94
♥ EB3
♦ D10976
♣ ED
Vest Nord Øst Syd
pas pas 1ut
pas 3ut a.p.
Hvor tårerne flød, spillede Vest fx ♥9 ud til ♥B. Syd trak ♣ED, så det triste klørsits og forsøgte sig med spar til ♠D. Øst vandt med ♠K og fyrede spar tilbage til ♠9 og ♠B. En tredje spar fjernede Syds ♠E, og hun kunne ikke gøre bedre end at tage sine hjerterstik og ♣D. En for lidt. 100 til Ø-V.
Hvor Syd, Susanne Krøyer, syntes, at året begyndte berusende, spillede Vest ♦D ud til ♦K, Øst returnerede ♦B til ♦D og ♦E, og Vest spillede en tredje ruder. Pludselig havde Syd tre ruder-, fire hjerter-, tre klørstik og ♠E. 11 stik og 660.
På dette spil viste Victor Christiansen, at rettidig omhu giver masser af point:

Mel: Jeg så julemanden kysse mor
Jeg så julemanden doble mor
i går aftes i den gode klub.
Jeg selv kun ugle var,
Og det samme var min far,
men jeg ku’ sid’ ved siden af
for stolen ledig var.
Så så jeg julemanden doble mor.
Hun blev ikke vred, nej ikke spor.
Og hvor far dog stod og lo
Det kan I altså tro
1400 ud -- ja, den var go’!
Melodi: Søren Banjomus

Skillemalinka-linka-du, skillemalinka-du
Ih, hvor vi dog spiller bridge, det syn’s vi, alle sku’
Skillemalinka-linka-du, skillemalinka-du
Det styrker hjerne, fantasi, vi føler os så snu.
Adrenalinen pulser, bar’ nu damen er i plads.
For ellers sku’ vi nemlig nok i stedet ha’ sagt pas!
Skillemalinka-linka-du, skillemalinka-du
Sikke’t held det nu er jul i Kerteminde
Bar’ jeg årets and en enkelt gang ku’ vinde
Åh, hvor skønt, at det er jul!

Melodi: Glæd’li jul, alle sammen! (Wham)
Er du mest til lille klør og Gor’ns system?
Er din makker aldrig ved de fulde fem?
Glemmer han at alertere?
Kan han intet huske mere?
Er det ham, der sender fjendens slemmer hjem?

Men glæd’li’ jul, kære makker, det er jesu’ fødselsdag
Nu er alting fryd og gammen
lige til vores nytårsslag.
Er det godt, vi trækker makker her til jul?
Er det fint, at bordet det er fuldt af sul?
Vores pakkespil er morsomt
Bridgens kvalitet er tvivlsom
Men det aldrig vælte kan os helt omkuld!
Så glæd’li’ jul, alle sammen, det er Jesu fødselsdag
Her er alting fryd og gammen
Lige til vort nytårsslag!
Fra 2001 et eksempel på klubbens julesange, der også omfatter ’En fattig jomfru meldte alt for hårdt!’
S/Alle ♠ KD973
♥ -
♦ 10985
♣ ED103
♠ 104 ♠ 6
♥ 984 ♥ KD1052
♦ EKB62 ♦ D73
♣ K75 ♣ B982
♠ EB852
♥ EB763
♦ 4
♣ 64
Vest Nord Øst Syd
1♠
2♦ 4♦ pas 4ut
pas 6♠ alle pas
Martin Mouritzen i Nord afgav i parrets system en hård Treldespørgemelding i 4♦, og så var Christiansen i 6♠. Victor betyder ’den sejrende’, og det levede han op til her.
Vest startede med sine to topruder. Syd trumfede den anden, kneb med ♣D, trak ♣E og tog 12 stik på krydstrumf. Det var han ene om. Resten af feltet var kun i 4♠, men godt det samme, for spilførerne trak to gange trumf, og så var der ikke 12 stik længere.
Nytårsløjerne kan sætte gang i de blå redoblingskort:
N/Alle ♠ E
♥ KDB4
♦ EKD10
♣ KD32
♠ 62 ♠ B74
♥ 7532 ♥ E10986
♦ 864 ♦ 92
♣ 8765 ♣ EB4
♠ KD109853
♥ -
♦ B753
♣ 109
Vest Nord Øst Syd
2ut!? pas 6♠!
pas pas D pas
pas RD! alle pas
En mand skal stole på sin hustru! Det gjorde Christian Martensen, da han redoblede Bodil M. Andersens 6♠, selv om det var Dines Poulsen, der doblede.
Tillid bør belønnes og blev det, for kun klør ud holder kontrakten i 12 stik, og da Vest startede med hjerter, blev ♥E knebet mod håndens trumfer, og der blev 13 stik.
På mange måder en sensationel hånd - se Vests kort. Intet er højere end en otter. Altså – håndgivne kort giver de mest forfærdelige fordelinger! Endda var der i 2007 en hånd i Mouton Cadet Grand Prix, hvor Vests højeste kort var en 7er. Håndgivet, naturligvis!
Firenzeturnering
I februar afvikles en barometerturnering over to aftener, hvor præmierne til vinderne i såvel A- som B-række er gavekort fra den italienske Restaurant Firenze. En medvirkende grund til, at 60 års jubilæet bliver fejret på netop Restaurant Firenze.
Som led i den demokratiske præmiepolitik er det bestemt, at samme par ikke kan vinde såvel middagen på Rudolf Mathis som middagen på Firenze, så sæsonens parmestre kan højst vinde en flaske rødvin. Når det gælder en middag, er det meget passende, når en spiller bruger Mortons Fork i sin spilføring, og det gjorde Mette Novrup på dette spil på vej mod sejren i 2003.
Ø/Alle ♠ K762
♥ E108
♦ D86
♣ EK3
♠ 83 ♠ 10
♥ D96 ♥ B75
♦ B95 ♦ E7432
♣ D10965 ♣ B742
♠ EDB954
♥ K432
♦ K10
♣ 8
Vest Nord Øst Syd
pas 2♠
pas 4♠ alle pas
Vest spillede ♣6 ud til ♣E, Syd trak ♠E, spillede ♠9 til ♠K og sendte en lille ruder af sted fra bordet. Det spiddede Øst på Mortons Fork: Hvis hun stak med ♦E, ville Syd få afkast af to hjerter, et på ♦D og et på ♣K. Da hun faldt fra, som hun aktuelt gjorde, og som det må være korrekt, fik Syd stikket på ♦K, spillede hjerter til ♥E, lagde ♦10 på ♣K, trak ♥K og afgav et hjerterstik. Nu sad farven 3-3, men om nødvendigt kunne den sidste hjerter have været trumfet på bordet.
12 stik og delt næsttop. Såvel mod 6♠ som et enkelt sted mod 4♠ kom der ruder ud, som Øst stak med ♦E, og så havde disse spilførere ikke nødig at grave Mortons Fork frem for at få de 12 stik.
I 2006 vandt Ellen og Jørgen Kaas gavekortene, da de blev nr. 2 efter parmestrene. De meldte disse kort bedst af alle.
S/ØV ♠ B9
♥ D2
♦ 9643
♣ KB982
♠ K8754 ♠ D10632
♥ 1043 ♥ B65
♦ 7 ♦ E8
♣ 10653 ♣ D74
♠ E
♥ EK987
♦ KDB1052
♣ E
Vest Nord Øst Syd
2♣*
pas 2♦* pas 2♥
pas 3♣ pas 6♦!!
pas pas pas
Spilføringen var der ingen ben i. 12 stik og en ren top.
Sjældent har opløbet været mere intenst end i 2007, hvor stillingen før sidste rundes fem spil var: 1. Preben Pendorff – Georg Lehrmann 32. 2. Helle Nordström – Martin Mouritzen 28. 3. Rie og Ole Kjær Rasmussen 22. 4. Dines Poulsen – Aksel Kragh 21.
Poulsen – Kragh, nybagte fynsmestre for veteraner, gjorde en sidste anstrengelse ved at score +15 (af 25 mulige), og passerede Pendorff – Lehrmann og Nordström – Mouritzen, men ægteparret Rasmussen fik +13 og holdt præcis snuden forrest med +37 foran Kragh – Poulsen +36. Dette var et af spillene, der i sidste runde sikrede vinderne en god middag:
N/NS ♠ 942
♥ 7654
♦ 104
♣ D842
♠ D5 ♠ K1087
♥ D82 ♥ EB1093
♦ K8762 ♦ B95
♣ B105 ♣ 7
♠ EB63
♥ K
♦ ED3
♣ EK963
Vest Nord Øst Syd
pas pas 2♣*
pas 2♦* pas 2ut?!
pas pas pas
Syd valgte at behandle sin hånd som en sanshånd, og Vest, Ole Kjær Rasmussen, valgte at forsøge at finde makkers værdier med ♠D ud. Med lidt is i maven havde Syd ladet ♠D holde stik, og Vest havde formentlig fortsat farven, så spilfører havde otte stik, men Syd var bange for hjerterstift og stak med ♠E. Hun trak ♣E og spillede ♣3 til ♣D, og det kom hun ligeledes til at fortryde, for nu kaldte Rie Rasmussen i Øst energisk med ♥3.
♦10 fulgte fra bordet til B, D og K, og Vest var ikke mange øjeblikke om at spille ♥2 for at vise en honnør i toppen. ♥E fældede den blanke konge, og så fulgte yderligere tre hjerterstik. Syd var i svare kvaler. På de to første lagde hun en spar og en ruder, og derefter måtte hun af med en klør for at holde sine hold i de andre farver.
Øst spillede sig fri med en ruder, og i næstsidste stik måtte Syd spille ud fra ♠B6 til Østs ♠K10. To for lidt, ren top og turneringssejr til ægteparret Rasmussen.
Vinterferieturnering
I vinterferieugen spilles en enkeltaftensturnering med fri tilmelding. I den stod Villy Hansen - Einar Lundsgaard som Ø-V for dette flotte modspil:
N/NS ♠ 10932
♥ B4
♦ 72
♣ DB1098
♠ KD65 ♠ 87
♥ E106 ♥ 9853
♦ B1096 ♦ D54
♣ 65 ♣ K743
♠ EB4
♥ KD72
♦ EK83
♣ E5
Vest Nord Øst Syd
pas pas 2♣*
pas 2♦* pas 2ut
pas 3♣* pas 3♥
pas 3ut alle pas
Lundsgaard startede med ♦ B til ♦K, og Syd trak ♣E og fortsatte farven til ♣9, som holdt stik. ♣D stak Øst med ♣K (Syd ♦8) og fortsatte med ♦D, som holdt stik, og en tredje ruder til ♦E. Syd spillede ♥ 2, og her gik Vest op på ♥E, trak ♦10 og spillede ♠K. Derved blokerede farverne for Syd, der nok havde ni stik, men ikke forbindelserne til at få dem. En ned.
Munkebomatchen
Den årlige match mod Munkebo har ligget forskellige steder på året, men i de senere år normalt i slutningen af februar eller begyndelsen af marts.
Det er en match, hvor hyggen er i højsædet. Kerteminde vinder som regel, men favoritværdigheden gør, at Munkebo fejrer sine færre sejre, de tre seneste i 1991, 1994 og 2005, så meget ivrigere.
Mange er medlem af begge klubber, og føler de sig mest tilknyttet den ene, spiller de fast for den, men har de et ben i hver lejr, spiller de normalt for værtsklubben. Det sker dog jævnligt, at en spiller eller et par i sidste øjeblik flyttes for at få en turnering til at ’gå op’.
Dette spil fra 2007 har en vigtig pointe i stik 1:
Ø/ØV ♠ B8
♥ KB32
♦ B752
♣ B106
♠ 96 ♠ EK7542
♥ 9876 ♥ D5
♦ K1086 ♦ D3
♣ K75 ♣ D84
♠ D103
♥ E104
♦ E94
♣ E932
Vest Nord Øst Syd
1♠ 1ut!?
pas pas pas
Mette og Svend Novrup N-S mod Aksel og Mona Kragh. Vest spillede ♠9 ud, og nu skulle Syd huske at stikke med ♠B, der ville give indkomst til bordet, fordi Øst var nødt til at holde forbindelsen til sin makker.
Kontrakten kunne vinde på flere måder. Syd ville nødig skulle finde ♥D, så han lod i stedet ♣B løbe til ♣K, idet han regnede med fordelte klørhonnører. Vest fortsatte i spar, og Øst fik sine fem sparstik, mens Syd lagde sine ruder og en enkelt hjerter. Øst spillede ♦D til ♦E, Syd trak ♥E og ♥K, der fældede ♥D, så han kunne trække ♥B, før han kneb igen i klør. Da klørene sad 3-3, betød det intet, at ♥D var faldet. 7 stik, mens alle andre borde havde resultatet 2♠ med 8 stik til Øst.
Storkommunemesterskab
Allerede året før Langeskov, Munkebo og Kerteminde blev slået sammen til en kommune, startede Munkebo BK og Kerteminde BK et Storkommunemesterskab. Uforståeligt har Langeskov ikke ønsket at være med i samarbejdet mellem klubberne i den nye kommune, men heldigvis har en del af klubbens spillere alligevel været med i mesterskaberne, der normalt ligger i første weekend af marts.
Det første i 2005 gav dobbeltsejr til Kerteminde ved Mette og Svend Novrup foran Preben Pendorff – Georg Lehrmann. Dette spil fra den indbyrdes runde var højdramatisk:
Ø/Alle ♠ K1064
♥ E108
♦ B4
♣ 7654
♠ EDB873 ♠ 952
♥ 3 ♥ KDB762
♦ - ♦ 953
♣ EDB1082 ♣ 9
♠ -
♥ 954
♦ EKD108762
♣ K3
Vest Nord Øst Syd
2♦* 5♦
pas(!) pas pas
2♦ var multi, og Pendorff i Øst sagde efter Syds 5♦: - Hvorfor melder du dog det? Og fik svaret: - Jo, det er jo dig, der skal spille den!
Vest forsøgte uheldigt at indkassere ♠E. ♥3 ud havde været effektivt, men nu trumfede Syd, trak ♦E og ♦B, isolerede sparholdet med spar til trumf, og da Øst havde seks hjerter og tre trumfer, var der ved at være fuld optælling. Syd trak trumf i bund til denne position:
♠ K10
♥ E10
♦
♣ 7
♠ DB8 ♠ 9
♥ - ♥ KDB7
♦ - ♦ -
♣ ED ♣ -
♠ -
♥ 954
♦ 7
♣ K3
På ♦7 måtte var Vest slutspilsskviset og måtte lægge spar, mens bordet lagde hjerter. Syd kunne spille hjerter til ♥E, trække ♠K og slutspille Vest på ♠D til at give ♣K stik.
11 stik og 400, men ikke top. Ved et andet bord gik meldingerne meget mere fredeligt med Aksel og Mona Kragh N-S mod Egon Madsen – Dines Poulsen:
Vest Nord Øst Syd
Pas(!) 1♦(!)
1♠ 1ut 2♥ 3ut
4♠ pas pas 4ut(!)
D pas pas pas
♥K ud kan holde Syd til ni stik, hvis Øst får lagt sine tre spar, så Vest ved, at Syd er renonce, og bare holder klør. Aktuelt kom der spar ud, og så var 4ut usættelig og gav 810.
Top-16
Sidste indslag i vintersæsonen er Top-16. I nogle år spillet som Paul Jones-turnering, dvs. at de fire spillere på et hold spiller en aften med hver af deres holdkammerater. En turneringsform, der favoriserer stærke hold, men som giver en masse systeminspiration, når man får to nye makkere i turneringens løb.
I andre år er Top-16 spillet som enkeltmandsturnering. Hele klubben er med, men spillere i betragtning til årets Top-16 (dvs. de 16, der har scoret flest mesterpoint siden 1. september året før) har deres egne heat.
Dette spil er fra 2008:
S/- ♠ E10432
♥ K1083
♦ D7
♣ D8
♠ 75 ♠ K
♥ D5 ♥ EB764
♦ E1042 ♦ 953
♣ KB963 ♣ 10752
♠ DB986
♥ 92
♦ KB86
♣ E4
Vest Nord Øst Syd
1♠
pas 3♠/4♠ alle pas
Overfor Preben Pendorff i Syd meldte Georg Lehrmann 4♠. Vest spillede ♠7 ud, og Pendorff skønnede, at det havde han næppe gjort fra ♠K, så han steg op på ♠E, fældede den blanke konge og kunne rejse ruderne til afkast af en klørtaber. 10 stik og 620.
Ved det andet bord, hvor Nord nøjedes med 3♠, sad Svend Novrup – Karin Holm Ø-V, og Vest indledte med ♥D til K og E. Øst indkasserede også ♥B (makker kunne have singleton), men skiftede derefter til en lille klør. Såvel for, at Syd ikke kunne kaste en taber, som for at ♠K single ikke skulle blive afsløret, hvis Syd nu trumfede med en mellemstor spar, og Vest ikke kunne overtrumfe.
Syd lod gå til ♣K, og der kom klør igen til ♣E. ♠D fik lov at løbe til ♠K, og først nu forsøgte Øst, om Vest evt. skulle have en hjertertrumfning. Syd trumfede højt og trak Vests trumf, men skulle stadig af med ♦E. 4♠ +4, 3♠ -1!
Generalforsamlingen
Generalforsamlingen afholdes ifølge statutterne mellem 15. april og 15. maj. Oprindelig var det før 1. maj, men et år kunne det ikke lade sig gøre, og så afholdt man i realiteten en ugyldig generalforsamling – der var nu ingen, der protesterede, da dirigenten gav dem muligheden.
Mønsteret er fast fra år til år. Man starter med en middag med to retter. Så får man kaffe, og under den afvikles generalforsamlin-gen, der sjældent har de store stridsspørgsmål.
I mange år diskuterede man evt. rygebe-grænsninger, og de blev gradvist indført, til problemet blev løst ved, at det blev ulovligt at ryge i Aktiv-Huset.
Andre diskuterede emner har været, hvordan fordelingen i en sæson skal være mellem hold- og parturnering, og hvor ofte man skal spille opdelt efter styrke i forhold til, at alle møder alle.
I formandens beretning får man en gennemgang af vigtige hændelser i sæsonen og en aktuel status. Kassererens beretning plejer at være opmuntrende, og det er ikke til at mindes, hvornår der sidst har været kampvalg til bestyrelsen, ligesom en ekstraordinær generalforsamling vist kun har truet en enkelt gang, da et medlem ville have flyttet spilledagen, så han kunne se fodbold onsdag aften. Så langt kom det dog ikke.
En væsentlig del af programmet er uddeling af præmier for alle forårets turneringer samt for sæsonen. De tildeles dels efter resultater, dels efter indtjente bronzepoint. Ingen går hjem fra generalforsamlingen uden mindst en flaske vin. Der bliver normalt uddelt pænt over 100 flasker foruden årets kunstgenstande fra Pottekonen til sæsonens klubmestre og mest indtjenende i bronzepoint.
Efter generalforsamlingen er der tid til en turnering med tilfældigt trukne makkere – sidste chance for at score bronzepoint før den årlige saldo gøres op. Ved en af disse turneringer kunne Martin Mouritzen imponere sin makker med denne smukke spilføring:
N/- ♠ K873
♥ EK64
♦ K
♣ K1052
♠ 62 ♠ D1095
♥ 973 ♥ D82
♦ DB8743 ♦ 1096
♣ D9 ♣ EB3
♠ EB4
♥ B105
♦ E52
♣ 8764
Vest Nord Øst Syd
1♣ pas 1ut
pas 2ut pas 3ut
pas pas pas
Flere borde var i 3ut i Syd med udspil af lille ruder til ♦K. Spar til ♠B fulgt af ♥B til ♥D. ♦10 dykket (spar er bedre, men svært ved bordet!) og en tredje ruder til ♦E. Tre hjerterstik fulgt af ♠E og ♠K. Da Øst havde ♠D garderet og skulle have ♣E, da Vest ellers havde rest, blev han spillet ind på den og måtte give ♣K det afgørende stik.
Nordøstfynsk Holdmesterskab
I 1993 indstiftedes Nordøstfynsk Holdmesterskab (NØF), der normalt har 10-14 deltagende hold. En enkelt gang har et Odensehold vundet, men selv om spillerne er kommet så langvejs fra som Middelfart, har sejren ellers været en sag for spillere fra Munkebo og Kerteminde.
Formatet er fem runder med 16 spils- kampe fulgt af en finale med tre 16 spils-kampe. Ofte har alle finalehold i en dramatisk afslutning stadig vinderchance før sidste runde.
I enkelte år har man lavet en særlig række for begyndere og mindre rutinerede, så de kunne gøre de første turneringserfaringer, mens de samtidig mærkede stemningen i den ’rigtige’ turnering.
Derefter er mange kommet tilbage året efter i selve mesterskabet, hvor de så har prøvet at spille om sølvpoint for første gang, og det er også en attraktion.
I NØF 2003 profiterede Einar Lundsgaard af en selvmords-tripelskvis(!) som Syd med Villy Hansen som makker:
Ø/Alle ♠ D5
♥ K9765
♦ 53
♣ KB102
♠ E42 ♠ B1076
♥ DB108 ♥ E42
♦ B742 ♦ 1098
♣ 64 ♣ 875
♠ K983
♥ 3
♦ EKD6
♣ ED93
Vest Nord Øst Syd
pas 1♣
pas 1♥ pas 1♠
pas 3♣ pas 3ut
pas pas pas
Vest spillede ♥D ud, dækket af K og E, og Øst skiftede til ♦10. Syd stak, og da han skulle bruge to sparstik spillede han straks spar til ♠D. Da han ikke turde satse på ♠Ex, trak han nu tre klørstik. En fjerde runde ville straks have gjort det af med Vest, men han spillede i stedet en lille spar fra bordet og dykkede Østs ♠10. Situationen var blevet:
♠ -
♥ 9765
♦ 5
♣ 10
♠ E ♠ B7
♥ B10 ♥ 42
♦ B74 ♦ 98
♣ - ♣ -
♠ K9
♥ -
♦ KD6
♣ D
Ø-V havde to stik, så hjerter eller spar ville sænke kontrakten, men Øst spillede ruder til ♦K og myrdede på den måde sin makker. Da Syd tog for ♣D, havde Vest intet afkast. ♠E eller ruder var direkte selvmord, men da han kastede ♥10, blev det farefrit at spille en lille spar fra hånden og rejse et sparstik. 9 stik.
Dette spil er fra NØF 2008.
N/Alle ♠E743
♥962
♦E65
♣B43
♠B65 ♠KD10
♥E10 ♥D87543
♦K74 ♦1083
♣97652 ♣10
♠982
♥KB
♦DB92
♣EKD8
Vest Nord Øst Syd
pas pas 1ut
pas 2♣ pas 2♦
pas 3ut ap.
Ingelise og Villy Emanuelsen sad N-S mod Anita Jensen – Charles. 2♣ var Stayman.
Anita Jensen fandt det fine udspil ♥E fulgt af ♥10. Herefter fandt Villy Emanuelsen den eneste ruderbehandling, der vinder kontrakten.
Han spillede ♦D, der holdt stik, for dækker Vest, kan Øst knibes for ♦10. For at holde Øst ude fulgte ♦2 til ♦E og en ruder
mere til ♦K, og nu var der 9 stik. Det klarede Syd ikke ved det andet bord.
Gågadebridge
Når Langegade i Kerteminde på udvalgte lørdage om sommeren forvandles til gågade, samarbejder bridgeklubben jævnligt med Jesper og Randi i konditoriet Clausens Efter-følgere. Hvad der så sker, kan du læse i denne lille beretning om en gågadebridge i 2008:
Jacques i gågaden
Det var sommer, det var sol, og det var lørdag. Kerteminde Bridgeklub var i gågaden for at udfordre handlende og turister. Hvert udfordrerpar spillede fire spil mod et af klubbens par, og havde de pointoverskud – eller havde gjort det godt og hyggeligt – fik de en kupon, der hos Clausens Efterfølgere kunne indløses med en kop kaffe og en kage.
De forbipasserendes nysgerrighed var stor, og selv om mange skulle overtales lidt for at sætte sig og spille, var der hele tiden kø for at komme til. Mange var nervøse for, hvad der ville ske, hvis det blæste op, men det var heller ikke noget problem, for så ville man fremtrylle den magnetiske bordplade og de magnetiske kort, og så kunne vinden bare komme an.
Midt på formiddagen sank Jacques Borggild velbehageligt ned i Syds stol. Hans makkers sidste bemærkning, før kortene blev taget op, var: ’Major 5?’.
Det hørte Jacques ikke. Han hyggede sig alt for godt, og så åbnede han med 1♥ på:
♠ EB52
♥ D1043
♦ E83
♣ K10
Da der ikke i øvrigt var aftalt metoder, var Nord længe i tvivl om, hvad han ville gøre. Så meldte han 4ut, Jacques tog det korrekt som Roman Key Card Blackwood og svarede 5♠, to esser og trumf D, hvorefter Nord efter nye overvejelser sprang til storeslem. Vest spillede trumf ud, og Jacques havde disse midler at råde over:
♠ KD108
♥ EKB2
♦ 104
♣ EB4
♥8
♠ EB52
♥ D1043
♦ E83
♣ K10
Uuups! Ikke en levende chance. I hvert fald kun i hyggestemning lørdag formiddag i gågaden, hvor modstanderne er lidt imponeret over, at N-S har meldt storeslem.
Jacques trak trumferne og fortsatte med ♠E og ♠B fra hånden. Det fik Øst til at udbryde: ’Er der overhovedet noget at spille om?’
Jacques er psykolog, så han regnede ud, at Øst næppe havde ♣D. Derefter forberedte han den følgende situation grundigt ved at annoncere, at ’den er desværre ikke helt oplagt. Den hænger på en knibning.’
Hvorefter han trak ♣K, spillede ♣10 til ♣B – Vest udbrød: ’Gode spillere kniber altid rigtigt!’, og så pakkede alle kortene sammen – absolut den letteste måde at undgå en rudertaber på.
Alle var glade. Nord over at have meldt og vundet storeslem, Ø-V over ikke at have dummet sig, og Jacques – ja, han navngav formentlig sin vindende spilleplan ’det store Jacques Coup’! Fire spil senere fik han sin (u)fortjente kaffe og kage.
Mouton Cadet Grand Prix
Bridgeåret slutter med Mouton Cadet Grand Prix frem til midten af august og to-tre enkeltaftens-turneringer, før den nye sæson indledes på første mandag i september.
Vi mangler at fortælle, at alle, der ikke vinder præmie i et Mouton Cadet heat, får flaskepoint, og når man har 25 af dem, får man en flaske som ’kompensation’ for ikke at have fået præmie endnu. Traditionelt uddeles der mellem et dusin og en snes flasker på dette grundlag, men der er uddelt op til 27 i et særlig aktivt år.
Der tildeles også deltagerpoint for hver gang, man stiller op: 1 point de første tre gange, 2 p de følgende tre gange, og resten af gangene får man 3 p. Flaske- og deltagerpoint lægges sammen til Grand Prix-point, og de, der har scoret flest af dem, kan deltage i sommerens finale.
Vi vil afslutte denne gennemgang med endnu nogle spil fra Mouton Cadet Grand Prix. Først et fra 1987, hvor Svend Novrup lyttede sig til at introducere en trefarve på totrækket, da meldingerne var gået i stå:
S/NS ♠ EDB6
♥ K75
♦ 102
♣ B1075
♠ K92 ♠ 754
♥ EB1064 ♥ 93
♦ K3 ♦ EB9654
♣ 962 ♣ D3
♠ 1083
♥ D82
♦ D87
♣ EK84
Vest Nord Øst Syd
pas
1♥ pas 1ut pas
2♥ pas pas 2♠!?
pas pas pas
Meldeforløbet gjorde det usandsynligt, at Øst eller Vest havde fire spar, så det måtte Nord have – og også nogle midler i øvrigt.
Resultatet var langt over forventning. ♣9 kom ud til 10, D og K. Spar til ♠D og ruder til 7 og K, da Øst ’glemte’ at sætte nieren i. Ruder retur til ♦E, og Øst spillede klør til ♣E. Med ny knibning blev trumferne udryddet. To klørstik og ♦D med hjerter af gjorde, at der kun blev en enkelt hjertertaber, og så tog Syd 10 stik for en ren top.
Hvad nu, hvis Vest havde passet til 1ut? Det havde næppe givet et bedre resultat, for så havde det været helt oplagt for Mette Novrup i Nord at konkurrere i 2♠.
Dette spil er fra finalen 2007:
V/ØV ♠ 43
♥ 7
♦ E982
♣ B98732
♠ KB65 ♠ ED972
♥ K982 ♥ D543
♦ B103 ♦ 4
♣ K10 ♣ ED5
♠ 108
♥ EB106
♦ KD765
♣ 64
Vest Nord Øst Syd
pas pas 1♠ 2♦
3♦* 5♦ D pas
pas pas
3♦ viste en hånd med mindst fire spar og mindst gameinviterende styrke. To par, Ingelise og Villy Emanuelsen samt Ellen Schwalm – Martin Mouritzen, fandt det korrekte offer i 5♦ mod 4♠.
Ægteparret Emanuelsen kunne nøjes med to doblede beter, men Gudrun Hansen - Rosa Pedersen som Ø-V tog den ekstra bet, der lå ved præcist modspil. Efter ♠5 til ♠E og spar til ♠B skiftede Vest til ♣K, fortsatte farven til ♣D, og så sikrede en tredje runde klør Vest et trumfstik!
Endnu et flot modspil af Rosa Pedersen fra årsfinalen 2003:
Ø/NS ♠ K7
♥ DB3
♦ EKD84
♣ 1054
♠ E105 ♠ 63
♥ 754 ♥ EK982
♦ 653 ♦ 102
♣ 8732 ♣ EB96
♠ DB9842
♥ 106
♦ B97
♣ KD
Vest Nord Øst Syd
1♥ 1♠
pas pas pas
Ø-V var Rosa Pedersen - Benny Pedersen. Vest indledte med ♥7 til ♥K. Øst trak ♥E og fortsatte med en tredje hjerter til ♥D, mens spilfører kastede ♣K. ♠K stak Vest med esset for at spille klør til ♣E, hvorefter en fjerde runde hjerter forfremmede ♠10 til det femte modspilsstik. 110 gav Ø-V 6 af 10 mulige. 140 havde været en deltop til N-S.
Frem mod 75 år
Kerteminde Bridgeklub er ved 60 års jubilæet en humørfyldt og driftig klub, men den har en høj gennemsnitsalder. Forhåbentlig lykkes det at få yngre mennesker i gang med at spille, så fremtiden bliver sikret. Det er bekymrende, at ikke mindre end syv medlemmer er afgået ved døden indenfor det seneste halvandet år før 60 års jubilæet.
Klubben er ikke den mest progressive, bl.a. er der en vis modvilje mod computergivne kort, selv om det ustandselig viser sig, at de håndgivne er præcis lige så jævne eller skæve, og de to spil, jeg har mødt med 10- og 12-farver, har været håndgivne.
På længere sigt vil det være en god ide at satse på at få Bridgemate-udregning, som et stort antal klubber og samtlige bridgecentre har i dag, og for at få størst udbytte af dem skal man spille med computergivne kort, som tilmed er blevet ganske billige.
Den tid, den glæde. Foreløbig skal de første 60 år fejres!
God fornøjelse!
Det var så Kerteminde Bridgeklubs første jubilæumsskrift, som jeg håber, at alle kan nyde. Jeg har forsøgt at finde spil med så mange medlemmer som muligt, men ærgrer mig over, at enkelte spil, som jeg husker meget tydeligt, er væk, bl.a. spil med Birthe Hansen, Lissi Hansen og Villy Hansen; ikke mindst Villys spilføring, der var som en ’blå italieners’ – men måske kommer der siden et nyt jubilæumsskrift, og har nogen udklip liggende med de pågældende spil, så modtager jeg dem gerne.
Resten af skriftet udgøres af en oversigt over klubben formænd samt statistisk materiale for vigtige turneringer i klubben
|