Formanden bød velkommen.
Erling Poulsen blev valgt og konstaterede, at generalforsamlingen var lovligt indvarslet. Dagsorden iflg. vedtægterne.
- Klubbens 18. sæson er afviklet på vores hjemmebane, et rigtig godt lokale for klubben, og med 48 spillere, det optimale antal.
- Igen i denne sæson et fint samarbejde med restaurant Noli. Fra slutningen af sæsonen ser vi frem til samarbejdet med Hanne Madsen og Erik Willumsen i restaurant Fru Madsen.
- Ny spiller i klubben i denne sæson var Ole Wittenkamp.
- Undervisning v/Hanne Hansen i forbindelse med en del af spilleaftenerne har igen været en succes. En stor tak til Hanne.
- Bridgemate fungerer godt takket være Kaj Krogstrups og ”næsten udlærte” Karl Erik Nielsens store indsats og tålmodighed.
- 44 af klubbens 48 spillere har tilmeldt sig næste sæson, nogle i nye konstellationer. Vi forventer, at vi kan blive 48 spillere også i næste sæson. Der er spillere på venteliste.
- Vi har haft en god suppleantliste takket være et godt samarbejde med Ikast Bridgeklub. Tak til alle suppleanterne. Bemærk, at Ikast Bridgeklub gerne vil have flere fra Birdie på sin suppleantliste.
- Hovedturneringen, og grundlag for klubmesterskabet, har været parturnering. Til jule- og sæsonafslutning Mitchell.
I september afholdtes en vellykket kombineret golf / bridge turnering med 28 deltagere.
Det har hidtil været vanskeligt at finde en model for holdturnering, som har vundet genklang hos et flertal af klubbens spillere. Derfor forsøgtes i år en model med et heldagsarrangement. 32 spillere deltog, deraf flere fra andre klubber (primært Ikast Bridgeklub). Umiddelbart mere tilfredsstillende end tidligere forsøg.
- Ros til medlemmerne for god klargøring / oprydning og rimelig ro og orden. Af og til måske lidt for megen snak og lidt langsomt spil.
Opfordring til at tage turneringslederkursus. Klubben støtter gerne.
Konklusion: Det er bestyrelsens opfattelse, at det har været en god sæson.
- For næste sæson en forhåbning om, at vi stadig kan spille i Golfklubben. Dette skal aftales med Fru Madsen, når Hanne og Erik har haft tid at få fodfæste.
- I forbindelse med beretningen var der bekendtgørelse af og præmieoverrækkelse til sæsonens klubmestre:
- Lisa Flensborg og Ulla Poulsen
- Birgit Christensen og Hanne Lise Hansen
- En særlig tak og en erkendtlighed til
Kaj, som tager det største slæb i bestyrelsen, og til hans assistent Karl Erik samt til
Hanne for hendes indsats som underviser og turneringsleder.
- Ella Hansen har ikke ønsket at genopstille til bestyrelsen. Formanden takkede hende for en stor indsats som kasserer og overrakte en buket. - Beretningen afsluttedes med en tak fra formanden til alle spillerne, til bestyrelsen, til Morten og Desi og til Golfklubben.
Formanden fremførte desuden en varm personlig tak til alle for 11 gode år som formand.
Til slut ønsket om en god sommer med masser af golf og bridge.
Beretningen godkendtes.
Regnskabet for 2011, der i forvejen var udsendt elektronisk, blev gennemgået. Årets resultat viste overskud på kr. 1.427,95. Egenkapital ultimo 2011
kr. 9.918,74.
Revideret af Thorkild Lundsgaard.
Regnskabet godkendtes
Ingen indkomne forslag.
Jørgen Bundgaard Lauritsen ønskede ikke genvalg.
Inge Stridbæk blev valgt.
På valg: Ella Hansen og Kaj Krogstrup
Desuden skulle vælges erstatning for Inge Stridbæk.
Ella Hansen ønskede ikke genvalg.
Kaj Krogstrup modtog genvalg. Desuden valgtes Karl Erik Nielsen og Ole Wittenkamp.
Thorkild Lundsgaard genvalgt som revisor
Dora Lauritsen genvalgt som revisorsuppleant.
- Knud Erik Jacobsen fremførte ønske om mere hensigtsmæssig retningsplacering af plancherne.
- Flere gjorde opmærksom på, at kortmapperne trænger til udskiftning.
- Der var spørgsmål til den tidlige afslutningsdato samt til mulighed for at undlade spil i vinterferieugen. Det sidste har været til overvejelse flere gange. Der blev derfor bedt om en uformel tilkendegivelse, der ikke tydede på et flertalsbehov for at undgå uge 7.
- Ole Wittenkamp overbragte på medlemmernes vegne vingave og tak til bestyrelsen.
- Inge Stridbæk overbragte på klubbens vegne en stor tak samt en erkendtlighed til Jørgen Bundgaard for hans store og dedikerede indsats som mangeårig formand for klubben
og desuden et til lykke med fødselsdagen til Dora og tak for hendes støtte til formand Jørgen.
- Sæsonstart: Tirsdag i uge 43.
- Formanden takkede dirigenten og takkede på egne og bestyrelsens vegne for gaverne.
|