Støvring Bridgeklub
Referat fra generalforsamlingen den 19.04.23
1. Valg af dirigent og referent.
Gunnar Mylius til dirigent og referent.
2. Bestyrelsens beretning for det forløbne år. Beretningen blev godkendt og er vedhæftet 3. Godkendelse af det reviderede regnskab.
Regnskabet blev godkendt.
4. Godkendelse af budget. Budgettet blev godkendt.
5. Fastsættelse af kontingent.
Bestyrelsen foreslår at kontingentet hæves med kr. 50,- for både mandags og onsdagsholdet.
Dette blev accepteret
6. Indkomne forslag
Bestyrelsens forslag om ændring af regnskabsåret, så det kommer til at følge kalenderåret blev godkendt, den afledte ændring af vedtægternes første sætning i §12 Regnskab ændres til: Klubbens regnskabsår er fra 1. januar til 31. december.
Der laves et overgangsregnskab for resten af 2023.
Forslaget blev enstemmigt vedtaget.
7. Valg af formand i lige år.
Ingen valg i år.
8. Valg af kasserer i ulige år.
Emborg Svendsen blev genvalgt.
9. Valg af sekretær i ulige år.
Karsten Houmøller blev genvalgt.
10. Valg af øvrige bestyrelsesmedlemmer.
Claus Kruuse blev genvalgt.
11. Valg af suppleant.
Hans Dahl blev genvalgt.
12. Valg af revisor og revisorsuppleant.
Svend Erik Keiser blev valgt til revisor og Gunnar Mylius blev valgt til revisorsuppleant. 13. Evt. valg af repræsentanter til distriktets generalforsamling
Punktet var ikke på dagsordenen da generalforsamlingen i distriktet blev afholdt fredag den 14. april. Formanden deltog og redegjorde under eventuelt om de nye tiltag med medlemshvervning ved hjælp af Facebook, og den fremtidige satsning på skolebridges materiale i undervisningen. Materialet ligger frit tilgængeligt på nettet. Der efterlyses en ildsjæl til deltagelse i et møde om dette i distriktet fredag eftermiddag den 2. juni i Bridgehuset. 14.Eventuelt
Formanden efterlyste frivillige til at møde op på torvet foran MENY fredag den 28. april, hvor vi planlægger at gøre et fremstød for bridg klubben under Kræmmermarkedet. 4 personer til at spille og nogen til at tale med de forbipasserende.
Her blev der også redegjort for problemerne ved at ændre regnskabsåret. Vi vil nok opkræve kontingent for hele næste sæson på en gang som tidligere, da vi skal betale kontingentet til DBF på en gang i oktober- november måned.
Formanden takkede dirigenten for ledelsen af generalforsamlingen.
Skørping den 23/4-23
Gunnar Mylius P
|