Generalforsamling 2016

REFERAT af ORDINÆR GENERALFORSAMLING

TURNERINGSKLUBBEN MIDTSJÆLLAND MAN den 2. MAJ 2016

22 medlemmer til stede

Punkt 1.) Keld Larsen valgt som dirigent. Lars-Olof som referent. Keld kunne konstatere, at GF er beslutningsdygtig.

Punkt 2.) Poul fremlagde bestyrelsens beretning. 2015 har været et godt år for klubben rent økonomisk. Der har været betydelige sponsorater fra Kariseuddannelserne, Veluxfonden, Fonden efter Kongsted Sparekasse, fra Faxe Kommune, Tønden og Dansk Energi og der er kommet en ny sponsor i form af Spar Nord, Næstvedafdelingen. En computer er doneret af Niels Hagemann.

Thomas og Bente skal fra næste sæson spille i div. 3.

Det forventes, at vi bliver 32 spillere i næste sæson.

Bestyrelsens beretning vedtoges.

Punkt 3.) Kassereren gennemgik regnskabet. Den gunstige økonomiske situation har gjort, at vi har afhændet al gæld. Klubben havde pr 31.12.2015 et indestående på knap 26.000 kr.

Regnskabet godkendtes med applaus.

Punkt 4.) Der var ingen kommentarer til det fremlagte budget.

Punkt 5.) Kontingentet nedsættes til 975 kr årligt, hvortil kommer kontingenter til kreds, distrikt og Danmarks Bridgeforbund. Samlet årskontingent forventes at blive ca. 1.325 kr.

Kassereren meddelte at årskontingentet fortsat kan indbetales i to rater, men at rate to skal være betalt inden udgangen af 2016.

Punkt 6.) Der var forslag fra Rico om på forsøgsbasis at spille med skærme. Flemming havde på forhånd sikret, at det vil være muligt for klubben at låne to skærme fra bridgeforbundet.

Det vil indebære en del logistiske udfordringer at spille med skærme i de nuværende lokaler og med de nuværende borde

Efter en debat, hvor der generelt var tilslutning til at prøve spil med skærme, blev det overladt til bestyrelsen at undersøge og evt. effektuere spil med skærme.

Punkt 7.) Poul genvalgtes som formand med akklamation.

Punkt 8-9.) udgik

Punkt 10.) Jens Toft valgtes som nyt bestyrelsesmedlem i stedet for Thomas, der ikke ønskede genvalg..

Punkt 11.) Keld genvalgt som revisor. Richo som suppleant.

Punkt 12.) Tommy og Eivind valgt som revisorsuppleanter.

Punkt 13.) udgik

Punkt 14.) Under punktet eventuelt betonede Morten Bune, at der er mødepligt resp. pligt til selv at skaffe substitut. Der kom forslag om at vi i højere grad spiller alle mod alle. Der var debat om holdsammensætninger. Herunder forslag fra Eivind om at holdene kan sammensættes efter parhandicap så par med laveste handicap sammensættes med par med højeste handicap. Der blev opfordret til kontakt med Haslev bridgeklub mhp. at få bedre spillelokaler. Spilleudvalget har som nyt medlem fået Michael Mulvad. Dirigenten opfordrede medlemmerne til at huske at fortælle vore sponsorer, at deres tilskud til klubben er medvirkende til at vi bruger dem. Henrik takkede bestyrelsen for det årlige arbejde.

Den 3. maj 2016                        

Som referent                                        som dirigent

Lars-Olof Abrahamsson


Generalforsamling 2017

TURNERINGSKLUBBEN MIDTSJÆLLAND

Generalforsamling 08.05.2017.

Referat. Der henvises til fremsendt dagsorden.

Ad punkt 1) Keld valgt som dirigent, Lasse som referent.

Ad punkt 2) Bestyrelsens beretning fremført af formanden.

Økonomien er god. Der spilles i samme lokaler næste år, hvor der formentlig kun er 24 aktive spillere. Der er gjort diverse forsøg på at finde mere egnede og betalbare lokaler, men alle forsøg er strandede. Formanden hører meget gerne om forslag til nye lokaler.

Den forløbne sæson har været præget af for mange fejl, med kortblanding, fejlplaceringer, manglende afbud og deraf følgende oversidderrunder. Der er håb om forbedring i den kommende sæson, hvor vi er færre spillere, hvor enklere turneringsformer kan anvendes og hvor der formentlig vil være hjælp at hente fra flere substitutter. Mange af de spillere, som nu forlader klubben har indvilget i at stille op som substitutter, hvis muligt.

Under den efterfølgende diskussion af bestyrelsens beretning, var der kritik af manglende points og handicapberegning fra én af de afholdte holdturneringer. Eivind havde gjort sig besværet med at udregne bronzepoints for denne turnering for de relevante spillere og der var stemning for, at disse blev tildelt uden yderligere sværdslag. Turneringslederen vil se på sagen og vende tilbage med besked desangående.

Bente efterspurgte en tilgængelig langtids-turneringsplan/-oversigt for den kommende sæson og ønskede tillige, at der spilles om klubsølv.

Keld bad bestyrelsen overveje, om ikke der på den sidste ordinære klubaften burde afholdes en indledende evaluering af turneringsforløbet i den afsluttede sæson.

Beretningen blev så taget til efterretning.

Ad punkt 3) Regnskabet blev gennemgået af kassereren og herefter godkendt.

Ad punkt 4) Budget blev ligeledes godkendt. Bestyrelsen blev bedt om at overveje hvad formålet er, med det overskud, som findes og hvor stor en fornuftig økonomisk buffer ser ud. Der var oplæg til bestyrelsen om evt. at støtte ”Dansk Skolebridge”.

Ad punkt 5) Kontingentet fastholdes uændret.

Ad punkt 6) Ingen indkomne forslag.

Ad punkterne 7-13) Formanden fortsætter uændret. Lasse og Bodil genvælges. Flemming genvælges som kasserer. Eivind og Tommy ligeledes. Richo og Mona vælges som henholdsvis revisor og revisorsuppleant.

Ad punkt 14) Under ”Evt.” ønskede Daniel at gøre opmærksom på muligheden for en mere spredt holddannelse i den kommende sæson. Spilleudvalget tog bemærkningen til efterretning.

Som referent:

Lars-Olof Abrahamsson

sekretær MTK


Generalforsamling 2018



TURNERINGSKLUBBEN MIDTSJÆLLAND

Generalforsamling 07.05.2018.

20 medlemmer til stede.

Der henvises til fremsendt dagsorden.

Ad punkt 1) Henrik valgt som dirigent, Lasse som referent.

Ad punkt 2) Bestyrelsens beretning fremført af formanden.

Poul startede med at betone den positive økonomiske situation for klubben, trods det vigende medlemstal. Det er bestyrelsens holdning, at der ikke skal spares penge op i klubben.

Lokalforholdene blev berørt. Vi har bedre faciliteter nu, hvor vi kun er 24 medlemmer. Der er kommet bedre lysforhold, støjgener er reducerede. Udgifterne til husleje er dog stadig meget væsentlige, og vi har ikke opgivet håbet om bedre spillelokaler

Den forløbne sæson har desværre været præget af uheldige episoder i turneringsafviklingen. Forkert opsætning af bridgemates, for få duplikerede kort til for mange borde m.v.. Desuden har sene eller manglende afbud til spilleaftener givet alvorlige problemer og nødvendigheden af at skaffe substitut blev atter berørt.

Klubben vil i næste sæson stadig søge at spille med 24 medlemmer, men aktuelt mangler én spiller eller et helt par.

Formandens beretning blev vedtaget efter en drøftelse af lokaleforholdene, hvor bl.a. Morten og Pia kom med forslag til hvorledes lokaleproblemet kan løses (samarbejde med anden klub/privat afvikling i gildesal).

Ad punkt 3) & 4) Revideret regnskab blev fremlagt af kassereren og det blev ligesom budgettet vedtaget med akklamation.

Ad punkt 5) Bestyrelsen foreslår en reduktion på 100 kr i det årlige kontingent , hvilket blev vedtaget.

Ad punkt 6) Der var indkommet to forslag. Det første omhandlede skolebridge.  Forslaget som var indsendt af Eivind og Morten blev vedtaget, idet det blev pointeret, at forslaget bemyndigede bestyrelsen til at støtte skolebridge, men ikke krævede at støtten skulle ske ved kontingentforhøjelse. Forslaget i sin helhed kan ses på indkaldelsen til GF.

Det andet forslag var en præcisering af klubreglernes § 11 og kan ligeledes læses på indkaldelsen. Forslaget blev vedtaget.

Ad punkterne 7-11) Poul blev genvalgt til formand. Jens Toft blev genvalgt som bestyrelsesmedlem. Eivind og Tommy er suppleanter til bestyrelsen. Richo og Mona blev genvalgte som henholdsvis revisor og revisorsuppleant. Der var ingen kandidater til klubrepræsentant på distriktets GF.

Ad punkt 12) Evt.. Der blev uddelt vinpræmier til topscorerne i bronzepoint-regnskabet i klubben.

Richo foreslog, at der blev spillet endnu mere holdturnering, ikke mindst i lyset af deltagelse af klubmedlemmer i mellemrækkerne, da spilledagene i 2019 falder sent.

Endelig var der forslag til turneringsledelsen om at kunne etablere en back-up-plan, hvis der på ny fremkommer ikke-substituerede afbud/udeblivelser. Måske kunne en sådan aften konverteres til en 6-bords parturnering med én oversidderrunde.

Herefter takkede formanden dirigenten for god ledelse af GF, som derpå afsluttedes.

Som referent Lars-Olof Abrahamsson

Sekretær TKM



Ekstraordinær Generalforsamling 26.11.2018

Ekstraordinær generalforsamling

i Turneringsklubben Midtsjælland, 26.11.2018

Til stede: Hele bestyrelsen samt 19 øvrige stemmeberettigede medlemmer.

Punkt 1. Valg af dirigent og referent. Henrik Friis valgt som dirigent, Lars-Olof som referent.

Dirigenten fandt GF lovlig indkaldt.

Punkt 2. Valg af ny kasserer.

Formanden takkede Flemming for hans hidtidige arbejde, men gjorde det klart at samarbejdet med kassereren den seneste tid kke har været acceptabelt. Bestyrelsen ønsker derfor en ny kasserer og peger på Bente Christensen.

Flemming fandt, at beslutningen om at yde tilskud til fortæring for klubholdet var i strid med vedtægterne. Den øvrige bestyrelse kan ikke finde støtte for denne tolkning. Da kassereren ikke har villet udbetale de midler, som bestyrelsens majoritet har bestemt, ønsker bestyrelsen en ny kasserer.

Uden at det kom til direkte afstemning, accepterede Flemming derfor at trække sig som kasserer med øjeblikkelig virkning, Han træder dermed også ud af bestyrelsen. Bente blev valgt som ny kasserer med akklamation og indtræder i bestyrelsen.

Som referent

Lars-Olof Abrahamson



Generalforsamling 2019

REFERAT af Ordinær generalforsamling i Turneringsklubben Midtsjælland den 06.05.2019

  1. Valg af dirigent og referent.

Formanden bød velkommen. Som dirigent valgtes Henrik Friis. Som referent Lasse.

  1. Bestyrelsens beretning. Ved formanden:

Blandt udfordringerne i det forløbne år har været en del EDB-tekniske problemer med BC3.

Jens Ulrik får tak for hjælp med systemet.

Økonomien: er god. Der er atter genereret et overskud. Med de nye huslejefri lokaler på Nordskovskolen bliver det derfor muligt at nedsætte næste års kontingent med ca. 50%.

Medlemmer: Der har desværre været en del udmeldinger således, at vi på nuværende tidspunkt kun er sikre på at kunne være 16 spillere. Vi håber på at kunne få flere turneringsvante spillere, men kan kun optage 8 spillere ad gangen. Medlemmerne opfordres indtrængende til at hjælpe med at hverve nye medlemmer.

Under den efterflg. diskussion af beretningen opfordrede Morten Bune til, at vi giver tilbagemeldinger til DBf om problemerne med BC3.

Beretningen godkendtes med akklamation.

        3 & 4) Bente har været fungerende kasserer og gennemgik regnskab og budget. Økonomien er sund,            

                med et indestående ultimo 2018 på godt 65.000 kr. I forbindelse med ibrugtagningen af de nye 

                lokaler må påregnes udgifter til indkøb af kaffe- og the-krus, kaffemaskiner m.v.. Kassereren

                forventer en udgift på mellem 2000 og 7000 kr. Vi regner med at tage beløbet fra klubbens  

                formue.

5)    Kontingenterne for det kommende år blev gennemgået. For et primær-medlem af klubben bliver                           

        der tale  om et årskontingent på 800 kr, af hvilke de 324 kr. går til DBf.

6)    Der var ikke indkommet forslag til ordinær behandling.

7-11) Bente blev valgt som kasserer. Lasse fortsætter som sekretær. Eivind blev nyt bestyrelsesmedlem  

          som følge af at Jens Toft forlader klubben. Tommy og Michael bliver bestyrelses-suppleanter.  

          Mona blev valgt som ny revisor og Henrik Friis blev revisorsuppleant.

12)  Evt.. Bestyrelsen blev opfordret til at annoncere efter nye medlemmer og til at anvende kreative 

        markedsføringsinitiativer mh. herpå.

        Jens Ulrik opfordrede til mere ro i spillelokalet og i særlig grad til, at aktuelle spil ikke drøftes under  

        kampene.

                Der var flaskepræmier til spillerne, der har høstet flest bronzepoints i årets løb: Nr. 3 Poul., Nr. 2 

                Nils G. og nummer 1 Anders Krog. Til lykke.

                Afslutningsvis donerede klubben et gavekort til den nu afgåede kasserer Flemming Haag med tak

                for hans indsats for at skabe klubben og for hans arbejde som bestyrelsesmedlem gennem årene.

                Formanden kunne herefter takke de fremmødte for god ro og orden. Tak ligeledes til dirigenten.

                Aftenen sluttede med smørrebrød og en enkelt aftens par-turnering.


Som referent

Lars-Olof Abrahamsson


Ekstraordinær Generalforsamling 09.09.19

Punkt 1.) Henrik Friis valgt som dirigent med akklamation.

Punkt 2.) Fastsættelse af kontingent. Der henvises til tidl. fremsendt forslag ved Eivind S.. Der var tillige indkommet ændringsforslag fra Kjeld Larsen, jvf. fremsendte.

For ændringsforslaget var der ingen stemmer, men alle stemmer imod. For oprindelige forslag: 10 stemmer for og ingen imod. Eivinds forslag hermed vedtaget.

Det betyder at fremtidigt kontingent for aktive primære og klubmedlemmer bliver 1 kr. for sæson 2019/-20.

For passive medlemmer et kontingent på 2 kr. årligt, foruden udgifterne til Danmarks Bridgeforbund. Det betyder for passive primærmedlemmer et årligt kontingent på 330 kr., for passive klubmedlemmer et kontingent på 70 kr. årlig.

Som ref.

Lars-Olof Abrahamsson

sekr. TKM



Generalforsamling den 27.04.2020

Referat af                                                den 28.04.2020

ORDINÆR GENERALFORSAMLING

Turneringsklubben Midtsjælland

MAN den 27.04.2020


Generalforsamlingen afholdtes digitalt via ”Messenger”, pga. Corona-situationen.

Punkt 1) Til dirigent valgtes Henrik Friis.

                Som referent Lars-Olof Abrahamsson


Punkt 2) Formanden kom med årsberetningen på bestyrelsens vegne og redegjorde for vanskelighederne med rekruttering af medlemmer og forløbet tidligere i år med reduktion i kontingentet. Beretningen godkendtes

Punkt 3) Det fremsendte regnskab godkendtes. Klubben har en formue på knap 46.000 kr pt..

Punkt 4) Et budget har ikke kunnet udarbejdes, pga. de tiltag som imødeses.

Punkt 5) Bestyrelsen foreslog uændret kontingent på 1 kr for aktive medlemmer og uændret kontingent for de passive.

Punkt 6) Bestyrelsen foreslår en ændring af klubreglernes §1 således, at der ikke er en fast spilleaften. Dette udelukker ikke muligheden for at arrangere træningsaftener eller spil på nettet for klubmedlemmer. Forslaget blev vedtaget

Bestyrelsen foreslår endvidere en tilføjelse til klubreglernes §11, der giver aktive medlemmer tilskud til DM-finaler, divisions- og mellemrækkebridge, Vinoble Open samt uændret tilskud til klubhold. Tilskud gives kun til dækning af deltagerudgifter, ikke til fortæring og ophold. Tilskud gives kun, såfremt det ikke afholdes af anden bridgemyndighed, f.eks. distriktet. Forslaget blev vedtaget.

Punkt 7) Poul genvalgtes som formand uden modkandidat.

Punkt 8 & 9) udgår

Punkt 10 13) Eivind genvalgtes som bestyrelsesmedlem. Michael og Tommy genvalgtes som suppleanter. Mona og Henrik Friis genvalgtes som revisor og suppleant.

Punkt 14) Efter en kort drøftelse af bridgesituationen generelt takkede dirigenten for god ro og orden og GF blev afsluttet.



Generalforsamling 2021

REFERAT af ORDINÆR GENERALFORSAMLING i TURNERINGSKLUBBEN MIDTSJÆLLAND 04.05.2021

Punkt 1. Valg af ordstyrer og dirigent.  Rudi valgt som dirigent, Lasse som referent.

Punkt 2. Bestyrelsesberetning. Poul refererede kort, at der ikke var meget at fortælle som følge af de nedlukkede aktiviteter.

Punkt 3. Regnskab. Kassereren meddelt overraskende, at hendes konto er blevet hacket, og at der er stjålet et beløb på 9.800 kr. Spar Nord har indtil videre har afslået at dække tabet med reference til, at klubben har en erhvervskonto. Regnskabet blev godkendt.

Punkt 4. Budget. Der foreligger ikke et egentligt budget, men klubbens formue er nu reduceret til 32.911 kr, hvorfra der indtil videre skal trækkes det stjålne bekløb

Punkt 5. Kontingent. Der blev foreslået og vedtaget uændret kontingent.

Punkt 6. Forslag. Der blev vedtaget forslag til tilføjelse af klubreglernes paragraf 11: Hvis der arrangeres Realbridge i klubbens navn, er det gratis for klubbens medlemmer at deltage. Passive medlemmer undtaget.


Punkt 7. Udgår


Punkt 8.-12: Valg af bestyrelsesmedlemmer. Alle bestyrelsesmedlemmer        og substitutter var villige til genvalg og blev valgt.

Punkt 13. Valg til distriktets generalforsamling. Ingen blev direkte valgt, men kassereren ville overveje at tage til den pågældende GF.

Punkt 14. Evt. Herunder var der en kort debat om tilskudsregler i den kommende sæson.

Tilføjelse 05.05.2021: Formanden har telefonisk meddelt mig, at det er aftalt med Spar Nord (Foreningens bank-forbindelse), at det ”hackede” beløb på knap 10.000 kr, vil blive dækket af banken og refunderet til vor konto.

Som referent.

Lars-Olof Abrahamsson

sekr. TKM


REFERAT af EKSTRAORDINÆR GENERALFORSAMLING i TURNERINGSKLUBBEN MIDTSJÆLLAND 28.09.2021

Til stede ved mødet på ”Zoom” var Eivind, Bente og Lasse. På samtidig telefon-forbindelse: Poul.

Mødet var indkaldt, fordi Turneringsklubben i sæson 2021/-22 spiller virtuelt. Det har medført indmeldelse af et stort antal spillere i klubben. Aktuelt er der  nu 35 medlemmer. De mange nye spillere betyder, at klubben ikke længere, af økonomiske årsager, kan dække kontingenter til DBFs andre turneringer, bortset fra Klubhold.

Det er derfor foreslået at der sker en ændring af klubreglernes § 11 til:

Tilskud til klubhold:

”Der ydes kun tilskud til aktive medlemmer af klubben. Hvis der på et hold er passive medlemmer, betaler de selv deres andel af indskuddet til distriktet. Indskud betales til klubhold i distriktet med max 2000 kr. Beløbet fordeles på de tilmeldte hold. 

Til DM-finalen for klubhold ydes der delvist tilskud (afhængig af klubbens økonomi). Beløbet der ydes til DM-finalen vurderes fra år til år. Det tildelte beløb tager hensyn til behov for overnatnings- og transportmuligheder. Såfremt der er passive medlemmer på holdet reduceres tilskuddet forholdsvist.”

Forslaget blev vedtaget.




Generalforsamling 2022

REFERAT af ORDINÆR GENERALFORSAMLING i

TURNERINGSKLUBBEN MIDTSJÆLLAND 02.05.2022


GF blev afholdt virtuelt på Zoom.

Til stede var 3 bestyrelsesmedlemmer og 2 andre medlemmer.


Ad §1) Til dirigent valgtes Rudi, som konstaterede at GF var indkaldt rettidigt. Til referent valgtes Lasse.

Ad §2) Formanden gennemgik årets forløb, hvor der alene var spillet virtuelt på ”Realbridge”.

Ad §3) Det reviderede regnskab godkendtes uden bemærkninger.

Ad §4) Bestyrelsen har foreslået, at klubreglernes §11 ophæves og udgår. Det blev vedtaget.

Ad §5) Det fremsendte budget blev vedtaget uden kommentarer.

Ad §6) Det årlige kontingent blev fastsat til kr. 150 (+ kontingent til DBF)

Ad §7) Eivind havde foreslået bestyrelsen udvidet til 6 personer. Forslaget blev enstemmigt  forrkastet.

Ad §8) Poul blev enstemmigt genvalgt som formand.


Ad §9) Bestyrelsen havde forslået Rudi som ny medlem. Eivind var på valg. Rudi blev enstemmigt valgt som

             nyt bestyrelsesmedlem. 

           

Ad §10) Som bestyrelsessuppleanter valgtes Michael Mulvad og Michael Hvas Miller.


Ad §11) Som revisor valgtes Jens Grann, som revisorsuppleant valgtes Johan Bayer.


Ad §12) Rudi blev valgt som repræsentant til distriktets GF


Ad §13) Der var ingen punkter til eventuelt.


Dirigent                            som referent



Rudi Bjerregaard              Lars-Olof Abrahamsson



Generalforsamling 2023

ORDINÆR GENERALFORSAMLING TKM

Man den 08. maj 2023.

GF blev afholdt virtuelt på ”Zoom”. Til stede var 5 deltagere.

Ifølge fremsendt dagsorden:

Ad punkt 1) Valg af dir. Og referent.  

Nell Rindahl dirigent og Lars-Olof A. referent.

Ad punkt 2) Bestyrelsens beretning.

Poul Larsen gennemgik årets turneringer (6 hold) og fortalte om de IT-mæssige udfordringer, der havde været. Det blev betonet, bl.a. af Niels Lund, at man grundet NET-problemer ikke bør spille fra en mobiltelefon. Overvejelser om faste substitutter hvis muligt blev fremført.  Poul Larsen lykønskede holdet, der for klubben vandt sølv ved DM i klubhold. 

Ad punkterne 3 & 4: Det reviderede regnskab og det foreslåede budget blev begge godkendt. Kontingentet blev vedtaget forhøjet til 175 kr årligt.    

Ad punkt 5) Ingen indkomne forslag.        

Ad punkterne 6 & 7) Bente C. fortsætter som kasserer og Lars-Olof A som sekretær. 

Ad punkterne 8 til 11) Et bestyrelsesmedlem har trukket sig og et andet er ekskluderet. I stedet valgtes som nye bestyrelsesmedlemmer Mona Olesen og Michael Mulvad. Som suppleanter valgtes: Jesper Bøgh og Michael Hvass Miller. Jens Grann valgtes som revisor og Johan Bayer som revisorsuppleant. Der blev ikke valgt medlem til distriktets GF.    

Ad Evt.) Nell Rindahl bad om, at der ikke spilles mandage efter divisions- og damedivisions-week-ender, hvis muligt. Formanden oplyste om sene afbud til næste år og man enedes om at sætte et indlæg på DBFs hjemmeside for at tiltrække nye spillere.



Generalforsamling 2024

REFERAT

Ordinær generalforsamling, Turneringsklubben Midtsjælland, 06.05.24.

GF Blev afholdt telefonisk. Til stede var hele bestyrelsen og Michael Hvass Miller.

Ad pkt. 1.) Til dirigent valgtes Mich. Hvass Miller og til referent Lars-Olof. Dirigenten fandt GF rettidigt indkaldt og beslutningsdygtig.

Ad pkt. 2) Mona og Lars-Olof fandt samstemmende at året var forløbet gnidningsløst og at turneringerne var forløbet udramatisk. Lars-Olof viderebragte et ønske fra flere deltagere om, at man på forhånd vidste, hvilket hold man skulle møde på den enkelte spilleaften. Michael ville se på dette og formentlig sørge for, at man altid vidste, hvem man møder ved næste kamp.

Ad pkt. 3 4 & 5) Regnskab, budget og kontingent blev godkendt og der planlægges uændret kontingent i den kommende sæson.

Bente og Lars-Olof vil forfatte en skrivelse til Spar Nord Bank om muligheden for et sponsorat af de betydelige bankomkostninger, som klubben har. Samtidig vil de se på hjemmesidens opslag om det årlige kontingent, for at gøre det mere gennemskueligt for deltagerne.

Ad pkt. 6) Et forslag fra bestyrelsen, om at bestyrelsesmedlemmer, der ikke spiller i den pågældende sæson skal være kontingentfrie passive medlemmer, blev vedtaget.

Ad pkt. 7) Michael Mulvad valgtes som ny formand.

Ad pkt. 10) Michael Hvass Miller valgtes som nyt bestyrelsesmedlem.

Ad pkt. 11) Som bestyrelses-suppleanter valgtes Henrik E. Sørensen og Allan Hammershaimb.

Ad pkt. 12) Som revisor valgtes Johan Bayer og som rev.suppleant Bjarne Kaave.

Ad pkt. 13) Som repræsentanter til distriktets GF vil Bente og (evt.) Michael Hvass M. deltage.

Ad pkt. 14) Lasse takkede den afgående formand for hans indsats gennem årene og for godt samarbejde.



Generalforsamling 2025

Referat af ordinær GF, TKM, den 05.05.25

GF blev holdt som telefon-møde. Til stede var hele bestyrelsen og et aktivt medlem.

Ad pkt. 1) Formanden påtog sig dirigentrollen (som følge af manglende deltagelse af ikke-bestyrelses-medlemmer). Sekretæren blev referent.

Ad pkt. 2) Formandens beretning var udsendt til deltagerne inden mødet og lagde især vægt på de gode resultater som flere spillere havde opnået på landsplan. Beretningen godkendtes idet Michael Hvass dog beklagede de logistiske vanskeligheder, der havde været med at afvikle de sidste turneringer på Realbridge.

Ad pkt.3-5) Det reviderede regnskab var udsendt inden mødet og godkendtes tillige med det planlagte budget og planen om uændret kontingent.

Ad pkt. 6-7.) Der var ikke indkommet forslag og formanden fortsætter i henhold til vedtægterne.

Ad pkt. 8-12.) Kasserer og sekretær fortsætter de næste to år. Øvrige bestyrelsesmedlemmer (Mona og Michael H.) fortsætter ligeledes. Suppleanterne Henrik E. Sørensen og Allan Hammershaimb genvalgtes ligesom Johan Bayer  fortsætter som revisor. Revisor-suppleant ikke fundet endnu.

Ad pkt. 13) Der blev ikke valgt deltager til distriktets GF.

Ad pkt. 14  Evt.) Allan spurgte om det var muligt at spille 32 spil/aften. Samme spm. har været oppe at vende tidligere, men blev nedstemt. Formanden lovede at tage punktet op igen ved et kommende bestyrelsesmøde. Formanden meddelte, at der er planlagt 17 spilledage i den kommende sæson, hvilket giver to gennemløb af alle mod alle samt en slutturnering i en A- og B-række på hver fire hold med 3 spilleaftener. Endelig oplyste formanden, at der i øjeblikket er et hold på venteliste, og at man på sigt kan ønske en turnering med 12 deltagende hold. Endelig takkede flere medlemmer formanden for hans håndtering af salg af hardware og hans dygtighed med at skaffe flere medlemmer, bl.a. via Facebook. Ligeledes var der lykønskninger til 2 gange Michael for sejren i DM for par: 2. division.


BridgeCentral, 23. marts 2026