|
Reglerne for deltagelse i turneringen fremgår af Klubhåndbogens afsnit 1.3.7., hvorfra følgende kan citeres:
1.3.7.2. Holdets spillere skal være optaget som medlemmer af klubben ifølge DBF´s medlemsliste pr. 31/12 i den sæson, hvor de indledende runder spilledes. De skal desuden være medlemmer af klubben på de tidspunkter, hvor de spiller kampe i turneringen.
1.3.7.3. Der må ikke anvendes spillere, der har deltaget på andre hold i denne turnering siden nærmest foregående landsfinale. Dette gælder både for andre hold fra samme klub, andre klubber fra samme distrikt og hold fra helt andre distrikter.
1.3.7.4. I landsfinalen må en klub dog anvende spillere, der har deltaget på et andet nu udslået hold fra klubben.
1.3.7.5. Et distrikt kan fastsætte regler for sin finale (og eventuelle semifinale) analoge med bestemmelserne i pkt. 1.3.7.4.
Der kan deltage et hold fra hver klub. Dog kan klubber med 80 medlemmer og derover stille med 2 hold.
En klub, der har flere spilledage kan stille med 1 hold pr. spilledag, men
der skal så stilles med ”rene hold” fra den pågældende spilledag i klubben.
Der må i forbindelse med forfald ikke substitueres med spillere fra andre spilledage i klubben.
Distrikt Østsjælland har valgt at følge 1.3.7.4. ovenfor med hensyn til finalen, således at en klub må anvende spillere, der har deltaget på et andet nu udslået hold fra klubben.
Sidste års vinder Rødovre BK har adgang til en forlods plads i finalen
den 16.- 17. august. Såfremt klubben ønsker at benytte sig heraf bedes dette
meddelt. Deltager holdet i de indledende runder, er forlodspladsen i
finalen tabt.
|