Bridge Søllerød Søllerød 7.september 2021
Referat fra ordinær generalforsamling tirsdag den 31. august 2021 kl. 17:00 på Havarthigaarden
Dagsorden
- Valg af dirigent
Efter indstilling fra bestyrelsen blev Per Føge Jensen valgt som dirigent. Dirigenten konstaterede at generalforsamlingen efter foreningens love (§8) skal afholdes i april måned. På grund af corona var dette ikke muligt. Medlemmerne blev i mail af 1. august 2021 indkaldt til generalforsamling den 31. august 2021. Da den således er indvarslet med mere end 3 ugers varsel, kunne dirigenten konstatere, at den var lovligt indkaldt og dermed beslutningsdygtig.
- Formandens beretning
Formanden indledte den mundtlige beretning med at orientere om corona situationen i relation til aflysninger af spilledage i klubben. Selv om det ser ud til at vi kommer tilbage til normal tilstand, når vi starter igen, påpegede formanden at vi stadigvæk skal passe på hinanden, være fornuftige og håndhæve god håndhygiejne. Klubben har her før sæsonstart oplevet en øget interesse for at spille i Bridge Søllerød, hvilket bl.a. skyldes at en stor klub i Birkerød har lukket. Vi har i øjeblikket I34 medlemmer, der starter den 7. september. Derudover har vi venteliste til eftermiddagsholdet. Ifølge medlemsundersøgelsen, der blev gennemført i sidste sæson er der stor tilfredshed med spillelokalet men en udfordring med de tunge stole. Klubben er i dialog med Havarthigaarden og ser frem til en tilfredsstillende løsning. Klubben har meldt sig som innovationsklub i DBf inden for emnet rekruttering og synlighed. Alle planlagte aktiviterer er blevet aflyst og nu ser vi frem til at deltage i Rudersdal Folkemøde den 4. september og være på Søllerød Loppemarked den 5. september og 3. oktober. En flyer blev udleveret til alle deltagerne med opfordring til at gøre opmærksom på aktiviteten. Resultatet af medlemsundersøgelsen viste at vores medlemmer overordnet er meget tilfredse med at spille i klubben. Den største kritik var det høje støjniveau ( især på eftermiddagsholdet ), undervisningsmaterialet og præmiepolitikken. Bestyrelsen vil arbejde på at forbedre alle tre parametre og har allerede besluttet en ændret præmiepolitik, som vi vil evaluere efter denne sæson. Som en erstatning for den fysiske bridge har Bridge Søllerød tilbudt medlemmerne at spille gratis på RealBridge og det er der mange, der har taget imod. Turneringerne blev gennemført sammen med Vedbæk Bridgeklub med Leif som turneringsleder. Til sidst roste formanden DBf for deres høje informationsniveau til klubberne omkring corona situationen, ligesom DBf løbende orienterede om de corona hjælpepakker, det var muligt at søge.
Med disse kommentarer blev beretningen godkendt og den skriftlige beretning sendes til medlemmerne sammen med det godkendte referat.
- Aflæggelse af årsregnskab
Dirigenten gav ordet til klubbens kasserer, der gennemgik regnskabet. Hun fremhævede at det havde været et atypisk regnskabsår med færre betalende medlemmer, reduceret udgifter til husleje og færre udgifter til turneringsleder. Havarthigaarden accepterede at vi kun skulle betale leje, når vi brugte lokalet. Derudover har vi fra corona hjælpepakken fået lidt kompensation for manglende kontingent indbetalinger. Med disse kommentarer blev regnskabet godkendt.
- Indkomne forslag.
Dirigenten kunne konstatere at der ikke vat indkommet nogle forslag til behandling på generalforsamlingen.
- Fremlæggelse af budget og fastlæggelse af kontingent
Kassereren fremlagde budgettet med følgende kommentarer. Der er budgetteret med 134 betalende, hvoraf 74 får en rabat på kr 500,-. Det sidste under forudsætning af at det af bestyrelsen indstillede forslag til fastlæggelse af kontingent godkendes af generalforsamlingen. Da klubben har fået markant flere medlemmer stiger udgifterne tilsvarende til DBf. Det har også været nødvendigt at budgettere med flere bridgeMate.
Med disse kommentarer blev budgettet godkendt.
Fastlæggelse af kontingent. Bestyrelsen foreslog uændret kontingent med en reduktion på kr. 500,- til alle de medlemmer, der havde betalt fuldt kontingent i sidste sæson. Bestyrelsens kontingentforslag blev godkendt.
- Valg af formand
Ellen Fænøe blev genvalgt som formand for 2 år
- Valg af bestyrelsesmedlemmer og suppleanter
Jørgen Holst Hansen og Leif Øgaard blev genvalgt for 2 år
Annette Fryland og Conni Dehlendorff blev valgt som suppleanter (genvalg)
- Valg af revisor
Ole Helweg Larsen blev valgt som revisor (genvalg). Revisorsuppleantpladsen er vakant.
- Eventuelt
Et medlem spurgte om årsagen til at kontingentet er meget højere end i andre klubber. Formanden svarede at vi ikke havde gratis lokaler men betaler leje til Havarthigaarden. Derudover honorerer vi turneringslederen for undervisning og tilrettelæggelse og gennemførelse af turneringerne. Hvorfor hedder klubben Bridge Søllerød og ikke Søllerød Bridgeklub? Formanden undersøger muligheder for ændring af navn.
Hermed erklærede dirigenten generalforsamlingen for afsluttet og gav ordet tilbage til formanden, der kvitterede for veludført hverv i forbindelse med generalforsamlingens gennemførelse, der sluttede kl. 17:45. Formanden takkede bestyrelsen for deres arbejde med at få klubben til at fungere.
Søllerød 07.09.2021
Ellen Fænøe, formand Per Føge Jensen, dirigent
___________________ _____________________
|