|
Bridgekurser for begyndere og let øvede - starter 15. september Læs mere
Sommerbridge alle mandage kl. 19:00 - i maj, juni, juli og august Læs mere
Tilmelding til turneringer foregår her
Velkommen i Helsingør Bridgeklub
Helsingør Bridgeklub tilbyder i sæsonen 2025-2026 to ugentlige spilledage:
- Mandagsturneringen, 10-12 borde, spiller kl. 19. Vi kommer hele paletten rundt med par-/hold- og enkeltmandsturnering i løbet af sæsonen. Der spilles fortrinsvis i to-tre rækker. Sæsonstart mandag den 7. september 2025 - Turneringsplan 2026/27 - foreløbig
- Torsdagsturneringen, 8 borde, spiller kl. 13 og satser på varierede parturneringer og socialt samvær. Sæsonstart torsdag den 3. september. 2025 - Turneringsplan 2025/26
Spillested: Idrætscenter Løvdal, Løvdalsvej 9 1., Helsingør - Google Maps
Undervisning: Kurser for begyndere og letøvede 10 tirsdage kl. 14:00 - 17:00. Læs mere
Læs mere om klubben nedenfor - aktiviteter, medlemskab, kontingent og bestyrelsesliste.
Vil du være med? Du kan starte i Helsingør Bridgeklub nu
Er du ny spiller, risikerer du at få en passion for turneringsbridge, som du kan fornøje dig med resten af dit liv. Hvis du er erfaren turneringsspiller, vil du sætte pris på den organisering af klublivet, som en bridgeklub i Danmarks Bridgeforbund giver med præcis afvikling af turneringerne og opfølgning på resultater.
Melder din makker fra, og du ikke selv kan finde en substitut, så kan du se under substitutservice, hvordan klubben kan hjælpe dig.
Hvis du tilmelder dig uden en makker, vil vi gøre, hvad der er muligt for at matche dig med en anden "solist". Det plejer at lykkes.
Der er også mulighed for at begynde midt i en sæson. Du kan starte med at tilmelde dig vores substitut-ordning med mulighed for regulært medlemskab i tilfælde af åbne pladser i løbet af sæsonen.
I alle tilfælde kan du kontakte Lars Gram på telefon 2988 2825, mail: lars.gram@gmail.com
Klubben
Helsingør Bridgeklub og dens medlemmer og kursister er tilsluttet Danmarks Bridgeforbund, i daglig tale DBf. Det sikrer adgang til et organiseret miljø med BridgeMate, BridgeCentral og lagte kort alle spilledage. Detaljerede resultater er tilgængelige på nettet umiddelbart efter hver turneringsaftens afslutning.
Medlemmerne modtager medlemsbladet "Dansk Bridge" og kan deltage i turneringer arrangeret af bridgeforbundet - blandt andet den populære Bridgefestival, som afholdes i Svendborg hver sommer, næste gang 4. - 11. juli, 2026.
Spillelokalet er hyggeligt med god plads til 48 spillere, og der er fri kaffe med småkager i pausen.
Der er rigelig og nem parkering foran Idrætscenter Løvdal.
Kontingenter 2026-27
- Mandagsturnering kr. 1.100 for primærmedlem / kr. 840, - for klubmedlem (primærmedlem i anden klub)
- Torsdagsturnering kr. 850 for primærmedlem / kr. 590, - for klubmedlem (primærmedlem i anden klub)
- Begge turneringer kr. 1.630 for primærmedlem / kr. 1.370 for klubmedlem (primærmedlem i anden klub)
- Passivt medlem kr. 400,-
- Kursusmedlem kr. 100,-
Årskontingent indbetales på MobilePay 38263 (Helsingør Bridgeklub).
Klubbens bestyrelse
Formand: Carsten Steenberg, csteenberg54@gmail.com, mobil 6169 3411
Turneringsleder: Mette Madsen, mejo@tunenet.dk, mobil 4010 3327
Kasserer: Kurt Rytter, krj2105@gmail.com, mobil 4068 2197
Bestyrelsesmedlem: Kirsten Carlsbæk, kirstencarlsbaek@gmail.com, mobil 2229 3367
Bestyrelsesmedlem: Lars Gram, lars.gram@gmail.com, mobil 2988 2825
|