RBK

Invitation til 75-års fødseldag. Se her



Husk at der er almindelig klubaften 19. december.

Der spilles ikke 2. januar.




7. aftens resultater og multi-topscorere er lagt op.


Topscorere og rangliste for aftenens multi kan ses her.


Bemærk at nedrykningen fra B-rækken kan ændre sig, da der er uoverensstemmelse mellem kampseddel og BC, og Hold 1 skylder 1,21 KP i strafpoints.

Ligeledes kan topscoren for B-rækken kan ændre sig.



Såfremt du er forhindret i at stille op, send meddelelse til Freddy Christiansen og meddel hvem der kommer i stedet (husk Freddy skaffer Ikke substitutter).

Mail til Freddy: fch@space.dtu.dk


Bedst: Snak om spillene i pausen - ikke ved bordene, så nabobordene hører noget, der kan ødelægge deres spil.

Bedst: Spil hverken for langsomt eller for hurtigt - begge dele kan give strafpoints.

Bedst: Efter hver halvlegs første 2-3 spil - spil kortene i rækkefølge, med kun 1 spil på bordet ad gangen


Til jer der IKKE er røgfri:

Der MÅ IKKE ryges på matriklen!!


Vi skal have strammet lidt op på start-slut tider og oprydning:

Alle er på plads kl. 18:45, så uret kan startes, når evt. meddelelser er overstået.

Der er 112 min. til 1. halvleg, pause i 12 min. og 112 min. til 2. halvleg.

Er man færdig før spilletidens udløb, kan man godt delvis rydde eget bord op, (meldekasser+bridgemate), men først EFTER SPILLETIDS OPHØR,  slår hvert hold hjemmebordet sammen op sætter det op vogn. De 4 stole sættes i stabler á 6 ved vinduet med ryggen mod salen.


På denne hjemmeside finder du oplysning om resultater af klubbens turneringer, mesterpoint, generelle oplysninger om spillested og -tidspunkter, hvordan du kommer i kontakt med klubbens bestyrelse samt en oversigt over links til andre interessante hjemmesider på internettet.


Se også vor anden hjemmeside: http://www.rbkbridge.dk


Der er nu en "knap" kaldet Åbent forsvar, hvor vi vil lægge korte beskrivelser af åbent forsvar konventioner, der spilles i klubben, og forsvar mod disse. Hvis I spiller åbent forsvar konventioner, så husk at sende en beskrivelse af konvention og forsvar til Freddy.

Det bliver op til spillerne selv at holde sig orienteret om, hvornår de skal møde modstandere, der spiller åbent forsvar konventioner.



Ved indbetaling: Skriv NAVN(E) i meddelelsesfeltet (ikke medlemsnummer eller sæson) Kassereren siger på forhånd tak

Kontingentersatserne for 2018-2019 til DBF, til Kreds og Distrikt er uændrede. Kontingent til RBK er steget med 50 kr til festfonden, så kr 650,00 (juniorer ½ pris)


Kontingentsatser 2018-2019

(med forbehold se ovenfor)

Aktiv (primær)

Aktiv (klub)

Passiv (primær)

Passiv (klub)


kr 983,00

kr 723,00

kr 483,00

kr 223,00

Heraf DBF + Kreds + Distrikt

(kr 333,-)

(kr. 73,-)

(kr 333,-)

(kr. 73,-)

Ændring af tilhørsforhold til klubben kan ændres på www.bridge.dk under medlemsinfo og ændring af primærklub.

Bemærk ændring skal være foretaget inden 1/9-2018 for at have indflydelse på kontingentet der skal opkræves af  RBK.


Hvis du ikke kender din klubstatus, kan den ses her. (Klubstatus 15/10-18) .


Klubbens bankkontonr. er: reg. 5025 konto 1039389

Sidste rettidige indbetaling ultimo september



Såfremt du er forhindret i at stille op, send meddelelse til Freddy Christiansen og meddel hvem der kommer i stedet (husk Freddy skaffer Ikke substitutter).

Mail til Freddy: fch@space.dtu.dk


Turneringsprogram 2018-2019

       Sæsonprogram

       Ændringer kan forekomme.


Hold 1

3 rækker

Op- og nedrykning af 2 hold

5.

september

Hold 1, 1. aften

12.

september

Hold 1, 2. aften

19.

september

Hold 1, 3. aften

26.

september

Hold 1, 4. aften

3.

oktober

Hold 1, 5. aften

10.

oktober

Hold 1, 6. aften

17.

oktober

Efterårsferie

24.

oktober

Hold 1, 7. aften

Hold 2

3 rækker

Op- og nedrykning af 2 hold

31.

oktober

Hold 2, 1. aften

7.

november

Hold 2, 2. aften

14.

november

Hold 2, 3. aften

21.

november

Hold 2, 4. aften

28.

november

Hold 2, 5. aften

5.

december

Hold 2, 6. aften

12.

december

Hold 2, 7. aften

Holdmesterskabet 2018

3 rækker

19.

december

Holdmesterskabet, 1. aften

26.

december

Juleferie

2.

januar

Juleferie

9.

januar

Holdmesterskabet, 2. aften

16.

januar

Holdmesterskabet, 3. aften

23.

januar

Holdmesterskabet, 4. aften

30.

januar

Holdmesterskabet, 5. aften

6.

februar

Holdmesterskabet, 6. aften

13.

februar

Uge 7, Sølvpoint med af-/tilmelding

20.

februar

Uge 8,  Vinterferie

27.

februar

Holdmesterskabet, 7. aften

Parmesterskabet 2018

1 række

6.

marts

Parmesterskabet, 1. aften

13.

marts

Parmesterskabet, 2. aften

20.

marts

Parmesterskabet, 3. aften

27.

marts

Parmesterskabet, 4. aften

3.

april

Parmesterskabet, 5. aften

10.

april

Parmesterskabet, 6. aften

28.

marts

Påskeferie

25.

april

Generalforsamling (Evt parmesterskabet 7. aften)







               


Holddannelse 2018-2019

Freddy Christiansen

Lars Holgaard

Helge Hesselberg

Jakob Bjerrum

Birgitte Holm

Morten Skovsted Eriksen

Henrik Boysen

Jan Jørgensen

Erling Munk N

Peter Jacobsen

Kell Krogh

Sejr Andreas Jensen

Kren Jacobsen

Richardt Lisbygd

Peter Kraunsøe

Søren Kraunsøe

Susanne Houlberg

Jens Houlberg

Povl Sommer

Frank Paaskesen

Gerda Silke Holm

Eivind Sveinbjørnsson

Yves Marquard

Tim V. Jensen

Søren Larsen

Thomas Svendsen

Jacob Søegaard

Martin Buch

Michael HM

Paw Algran

Morten Bune R

Sophie Bune

Rudi Bjerregaard

Poul Larsen

Johan Bayer

Henrik E Sørensen

Lise Mernøe

Knud H. Kjær

Bo Svensson

Niels Jørgen Engel

Jette Bondo

Allan Koch

Helle Krogh

Jonas Houmøller

Rikke Capion J

Michael Justesen

Peter Basse

Torsten Bernes

Peter Rasmussen

Rolf Kjær-Hansen

Henrik Louis Petersen

Lars Høffner

Sonny Schultz

Thomas Mørkeberg

Mads Refshauge

Jesper Kalenberg

Lisbeth Bentsen

Jørgen Bentsen

Bjarne Kaavé

Niels Anker

Christian Herold

Ole Bækgaard

Simon Ortmann

Søren Vorstrup

Helle Simon Elbro

Torben Sværke

Karin Risom

Henrik Rübner P

Ulla Wilmar

John H. Møller

Pia Nielsen Jensen

Tine Thisted Binder

Sara Z Sparre Kofoed

Kim Sparre Andersson

Carl-Johan Mortensen

Steffen Yding Andersen

Claus Øgard

Simon Jacobsen

Lars Korsholm

Søren Kragh

Bo Engel Olsen

Niels Danhøj

Flemming Kjærsdam

Tom Jensen

Signe Buus Thomsen

Patrycia Liberski

Jens krusaa

Michael Soetmann

Torben Lauritzen

Peter Molander

Vivi Kobylcki

Steen Højlund





BridgeCentral, 13. december 2018