|
Køge Bridge Klubs generalforsamling d. 5. maj 2011 kl. 18:45
Dagsorden:
1. Valg af dirigent
2. Formanden aflægger beretning
3. Aflæggelse af årsregnskab og forelæggelse af budget for næste sæson
4. Behandling af indkomne forslag
5. Fastlæggelse af kontingent
6. Valg af formand. På valg Sten Ræbild
7. Valg af bestyrelsesmedlemmer – på valg Bent B. Madsen, Gunnar Jensen og Hans Konnerup
8. Valg af revisor Finn Ottesen & Lars Jørgensen og revisorsuppleant (Niels Jørgensen)
9. Eventuelt
Der var 53 medlemmer inklusiv bestyrelsen til stede ved generalforsamlingen.
1. Valg af dirigent
Bestyrelsen forslog Arne Bukager, som blev valgt. Dirigenten takkede for valget og konstaterede, at generalforsamlingen var varslet rettidigt og dermed beslutningsdygtig.
2. Formanden aflægger beretning
Sten Ræbild aflagde beretning. Der var følgende kommentarer til beretningen:,
Lars Jørgensen udtrykte hvor glimrende det er at spille med lagte kort, og opfordrede bestyrelsen til eventuelt at indkøbe en maskine til lagte kort.
Ole Loft nævnte, at der ved DM for klubspillere foregående søndag var deltagelse af distriktsmestre hvorfor facitlisten endnu ikke er endelig, Ole orienterede om, at han skal på weekend kursus i undervisningssystemet Nordisk standard. Der ligger 2 CDere der er spændende for både begyndere og lettere øvede.
Ole spørger bestyrelsen om hvad der kan gøres for at få flere medlemmer i klubben – og få flere elever. Den manglende tilgang af medlemmer vil medføre, at flere bridgeklubber herunder Køge Bridgeklub lukker.
Ole takkede torsdagsspillerne og specielt blå række for god modtagelse af kursisterne der deltog i turneringerne i 2011. Da det er en succes at sluse kursisterne ud efter ½ år, vil det blive gentaget næste år.
Niels Jørgensen savner i klubben nogle ”god tone” regler – blandt andet er støjniveauet meget højt. Nævnte at der i østsjællands bridgeklub hænger et sæt regler på opslagstavlen.
Annelise Rasmussen kommenterede at støjniveauet kunne skyldes, at rød og blå række ikke skifter – og holder pause samtidig.
Sten kommenterede omkring lagte kort og lagde op til, at bestyrelsen skulle lave nogle udgiftskalkulationer over indkøb af kortlægningsmaskine.
Vedrørende regelsæt for god tone sagde Sten at klubben har et sæt etiske regler.
Dennis Larsen udtrykte at der om torsdagen er fri og god tone, hvor der er plads til diskussion omkring bordet efter spillet., og at det selvfølgelig er muligt at hysse når tonen bliver for høj.
Erik Rasmussen mener der er for mange der rent faktisk snakker om kortene. Det kan høres ved de borde hvor kortene endnu ikke er spillet. Den snak bør ligge i pauserne.
Dejligt at nogen vil lære fra sig, men det må de gøre i pausen.
Beretningen blev godkendt.
3. Aflæggelse af årsregnskab og forelæggelse af budget for næste sæson
Regnskab og budget blev forelagt af kassereren Connie Nielsen
Regnskabet blev godkendt uden kommentarer.
Annelise spurgte om vi kom til at mangle de penge der tidligere var givet i tilskud af kommunen. Det gør vi men vi har lidt at tære på.
Budgettet blev godkendt.
4. Behandling af indkomne forslag
Der var indkommet ét forslag fra Vic Haveman om at udnævne Bent E. Madsen til æresmedlem med begrundelse i hans mangeårige arbejde i klubben.
Vagn Petersen udtrykte at bestyrelsen er uenig i motiveringen af udnævnelsen. Vagn redegjorde for hvad der laves i en bestyrelse af frivilligt arbejde som administration, økonomi, indkøb, turneringsledelse, materiel med opstilling af borde mm. Så præmisserne for at blive æresmedlem er ikke til stede.
Dennis Larsen kommenterede at han var enig i bestyrelsens holdning. Mener at man bør tage tiden hvor man (Bent) har gjort et stykke arbejde med i betragtningen.
Sys Nymand spurgte hvordan de tidligere medlemmer var blevet æresmedlemmer. Vagn svarede, at der pt ikke er nogen æresmedlemmer, men at de der var det var udnævnt ved jubilæet efter 50 og 60 års medlemskab.
Sten udtrykte. at forslaget ikke følger klubbens tidligere præmisser for udnævnelse af æresmedlemmer.
Bent udtrykte selv overraskelse over forslaget, og kan forstå hvis det ikke godkendes.
For forslaget stemmer 1
Imod: resten
Forslaget er faldet.
5. Fastlæggelse af kontingent
Bestyrelsen foreslog et uændret kontingent.
Dette blev godkendt af generalforsamlingen.
6. Valg af formand
På valg: Sten Ræbild. Sten ønskede ikke genvalg, og træder ud af bestyrelsen
Bestyrelsen foreslår Hans Konnerup.
Forslaget blev godkendt.
7. Valg af bestyrelsesmedlemmer
Bent B. Madsen, Hans Konnerup og Gunnar Jensen blev genvalgt.
Bestyrelsen foreslår at Sys Nymand indtræder i bestyrelsen
Forslaget blev godkendt.
8. Valg af revisor og revisorsuppleant
Finn Ottesen blev genvalgt som revisor og Lars som medrevisor. Niels Jørgensen blev genvalgt som revisorsuppleant.
9. Eventuelt
Vedrørende indkøb af udstyr til lagte kort kommenterede Dennis, at det det falder på hvert år er ikke økonomien, men den tid det tager at få kortene lagt.
Ole Loft opfordrede bestyrelsen til at undersøge hvad en kortblandingsmaskine koster i dag. For 4 år siden, cirka 30.000. Yderligere en fordel at maskinen kan programmeres til ”bestemte” spil eksempelvis slem i hvert 3die spil.
Lars mener at flere end bestyrelsen kan involveres i kortblandingen. Men - den der lægger kortene, må ikke spille med selv.
Ole udtrykte, at kortene kan lægges for en måned af gangen.
Erik udtrykte stor tilfredshed med at de store turneringer spilles med lagte kort.
Diskussionen blev lukket
Dirigenten takkede forsamlingen for god ro og orden og erklærede generalforsamling for afsluttet.
Efter generalforsamlingen var der uddeling af præmier fra pokalturnering og Top-16.
For referatet: Lis Winther Funch d. 7. maj 2011.
|