Information til Tirsdagsklubben

Kære alle


Velkommen til sæsonen 2019-20

Vi starter tirsdag d. 3. september

kl. 13.30


Helle Clausen

60632332

      






Turneringsplan

TIRSDAGSKLUBBEN      


(Turneringsplanen kan evt. blive ændret i løbet af sæsonen)




Dato

Turneringsplan 2019-20 tirsdag eftermiddag

1

3.9.

Velkomst-turnering

2

10.9.

1. parkvalifikation - alle mod alle

3

17.9.

1. parkvalifikation

4

24.9.

1. parkvalifikation

5

1.10.

1. parkvalifikation

6

8.10.

Kartoffelturnering



Efterårsferie

7

22.10.

1. parkvalifikation - herefter opdeling i 3 rækker 8-10-8 par

8

29.10.

2. parkvalifikation + kvalifikation til hold

9

5.11.

IMP turnering

10

12.11.

2. parkvalifikation

11

19.11.

2. parkvalifikation

12

26.11.

2. parkval. Herefter op- og nedrykning til 10-8-8 par og inddeling i hold

13

3.12.

Holdturnering i 2 rækker

14

10.12.

Holdturnering i 2 rækker

15

17.12.

Juleturnering



Juleferie

16

7.1.

Holdturnering i 2 rækker

17

14.1.

Holdturnering i 2 rækker

18

21.1.

Holdturnering i 2 rækker

19

28.1.

Holdturnering A-rk. og parturnering B-rk.

20

4.2.

Holdturnering A-rk. og parturnering B-rk.



Vinterferie

21

18.2.

Vinterturnering

22

25.2.

Parfinale

23

3.3.

Parfinale

24

10.3.

Parfinale

25

17.3.

Parfinale

26

24.3.

Parfinale

27

31.3.

Påsketurnering



Påskeferie

28

14.4.

Parfinale

29

21.4.

Top-16

30

28.4.

Afslutning




Hvem står for indkøb og kaffe


Køkkentjans tirsdag indebærer flg:


Kaffebrygning: 8 glaskander kaffe.

Te: Lav 3 termokander te.

Indkøb af brød til kaffen og evt. frugt for max. 7 kr pr. deltager (364 kr ialt), husk mælk til kaffen.

Bilag for indkøb medbringes, og pengene refunderes af kaffekassen.

Oprydning af køkken og lokalet, hvor vi drikker kaffe.


Se detaljeret beskrivelse i køkkenet


LISTE OVER KØKKENTJANS revideret

I er velkomne til at bytte indbyrdes




Dato

Køkkentjans tirsdag eftermiddag

1

3.9.

Helle Clausen - Yrsa Aakjer

2

10.9.

Alice og Carsten Neertoft

3

17.9.

Lajla Degn - Bo Lütken

4

24.9.

Bente og Westi Legindgaard

5

1.10.

Birte Thermansen - Lise-Lotte Ferdinandsen

6

8.10.

Bo Riemann - Ady Korsholm



Efterårsferie

7

22.10.

Inger Willumsen - Flemming Andersen

8

29.10.

Jytte Kølben - Pia Nyeng

9

5.11.

Jørgen Andersen - Niels Jørgen Poulsen

10

12.11.

Leif Karlsgaard - Erling Thøgersen

11

19.11.

Lizzie Bruun - Jette Zerlang

12

26.11.

Lone Andersen - Inge Hedegaard

13

3.12.

Birte Thermansen - Lise-Lotte Ferdinandsen

14

10.12.

Bente Jensen - Lajla Degn-Petersen

15

17.12.

Anne Margrete Hansen - Birte Kildgaard



Juleferie

16

7.1.

Gurli Gøbel - Mie Schultz

17

14.1.

Grethe Bykær - Bente Søndergaard

18

21.1.

Lene og Holger Falk

19

28.1.

Jørgen Hansen - Torben Brandt

20

4.2.

Erik Svendsen - Erik Mortensen



Vinterferie

21

18.2.

Karen Clementsen - Inger Hedegaard

22

25.2.

Karen Lissau - Cecilie Jensen

23

3.3.

Bente Jensen - Søren Vindelin

24

10.3.

Aase og Kurt Hansen

25

17.3.

Birthe Lynge - Elsie Bek

26

24.3.

Traudi Sjøding - Jørgen Sunesen

27

31.3.

Lone Anesen - Peter Scheibel



Påsketurnering

28

14.4.


29

21.4.


30

28.4.

Anne Margrete Hansen - John Hansen



Køkkentjans

KØKKENTJANS

FØR

  • Brygning af kaffe: 1 kop kaffebønner (strøget) pr. glaskande.
  • Te, brug de små termokander og lad teen trække 2-3 min.
  • Anretning af lækkerier .
  • Mælk hældes på 2 mælkekander.
  • Tøm opvaskemaskiner  fra sidste bridgedag/aften.

UNDER

  • I kaffepausen fyldes opvaskemaskine helt op.
  • Hvis det kan nås i kaffepausen, sættes en maskine i gang.
  • Sæt evt. mælk og ost i køleskab.
  • Resterne, af de indkøbte varer tilhører selvfølgelig klubben, pakkes ind og sættes i køleskab. Kiks og småkager i dåser i skabet. Det betyder også, at alle må bruge af det, der er i køleskabet, hvis det ikke er mærket.
  • EFTER
  • Tjek at der ikke er flere kopper og tallerkener tilbage i bridgelokalet .
  • Tøm evt. færdig opvaskemaskine.
  • Skyl glas- og termokander
  • Fyld opvaskemaskiner og start dem. Kør på et kort program, så maskinerne er færdige, til aftenholdet kommer
  • Tjek at der er ryddet op og tørret borde af i kaffelokale, forrum og køkken
  • Skraldespanden tømmes, udvendigt skraldestativ står til højre for lågen, når man går ud.
  • Affaldsposen for enden af køkkenbord skal evt. tømmes.

Holddeling

Hold 2019-20

A-rækken

1

Gurli Gøbel Mie Schultz

Lone Andersen Inge Hedegaard

2

Jørgen Hansen Torben Brandt

Sonja Sørensen Erik Mortensen

3

Lajla Degn-Petersen Bo Lütken

Elsie Bek Birthe Lynge Nielsen

4

Aase og Kurt Hansen

Bente og Westi Legindgaard

5

Yrsa Aakjer Helle Clausen

Jørgen Sunesen Traudi Sjøding

6

Bo Riemann Ady Korsholm

Lizzie Bruun Jette Zerlang

7

Bente Jensen Søren Windelin

Jørgen Chr. Andersen Jørgen Poulsen

8

Anna Margrete Hansen Birte Kildgaard

Leif Karlsgaard Kaj Ove Jørgensen


B-rækken

1

Jytte Kølben Pia Nyeng

Karen Lissau Cecilie Jensen                               Fri 3.12.

2

Karen Clementsen Inger Hedegaard

Erik Svendsen Poul Erik Nielsen                       Fri 7.1.

3

Birte Termansen Lise-Lotte Ferdinandsen

Grethe Bykær Bente Søndergaard-Jensen     Fri 21.1.

4

Alice og Carsten Neertoft

Lone Anesen Peter Scheibel                             Fri 10.12

5

Inger Willumsen Flemming Andersen

Lene og Holger Falk                                               Fri 14.1.

6

Oversidder



BridgeCentral, 15. december 2019