Information til mandag formiddag


Kære mandag-formiddags spillere.

Velkommen til sæsonen 2019-20. Den første spilledag er mandag den 2. september.

Holdet er et turneringshold uden mødepligt, men med afbudspligt.


Vi spiller fra kl. 10.00 - ca. kl. 13.15


Der er ½ times undervisning kl. 9.30 - ca. 10.00 hver den 1. mandag i måneden (undtagen i sep.)

Forslag til undervisningsemner modtages gerne.



Jeg glæder mig til at se jer - mange hilsner Torben


Afbud


Hvis du/I er forhindret i at komme, skal der normalt meldes afbud senest søndag kl. 12. Du/I er velkommen til at benytte en substitut.

Vær opmærksom på at du primært selv skal finde en substitut! Se evt. substitutlisten for mandag formiddagsklubben.

Afbud kan meldes således:


       1. Via klubbens afbudssystem under hjemmesidens menu-pkt. 'Tilmelding og afbud'

       2. Skrive sig på afbudslisten der sidder i mappen "Mandag formiddag" som lægges frem på spilledagen


       I akutte tilfælde kan man ringe (ikke sms) på min mobil: 2255 1469


På forhånd tak for hjælpen

Torben


Kaffeholdets opgaver

KAFFEHOLDETS OPGAVER:



Turnusskema findes i mandag-formiddags mappen, - OG DET ER DET DER GÆLDER!


  • Indkøbe og anrette lækkerier efter fri fantasi til kaffen for ca. 7 kr/deltager.
  • Traditionelt vil det være franskbrød og rugbrød med marmelade/ost, men hjemmebag eller frugt er også velkomment. Druer bør dog undgås, da kernerne tilstopper spolearmene.
  • Møde kl. 09.00


Hvor meget skal der indkøbes og brygges?

        Til 70 personer:

               Bryg:        

  • 4 kander the (Et brev the per termokande (de små). Thebrevet skal forblive i termokanden).
  • 9 glaskander kaffe (1 kop kaffebønner pr. glaskaffekande)

       Indkøb

  • 2 l mælk
  • 5 skivede franskbrød
  • 3 skivede rugbrød
  • 2½ kg skæreost (købt på tilbud)
  • Marmelade og smør ad hoc (se i køleskabet)

       Til 60 personer:

               Bryg:        

  • 3 kander the (Et brev the per termokande (de små). Thebrevet skal forblive i termokanden).
  • 8 glaskander kaffe (1 kop kaffebønner pr. glaskaffekande)

       Indkøb

  • 2 l mælk
  • 4 skivede franskbrød
  • 3 skivede rugbrød
  • 2 kg skæreost (købt på tilbud)
  • Marmelade og smør ad hoc (se i køleskabet)
  • Husk at købe mælk til kaffen!
  • Tømme opvaskemaskinerne og senere fylde dem og starte dem. HUSK at fjerne evt. druekerner eller lignende inden servicen kommer i maskinen, - af hensyn til spolearmene.
  • Bilag for indkøb medbringes, lægges på skrivebordet og refunderes i pausen.
  • Kaffeholdet har ansvaret for at køkkenet m.v. afleveres rent og ryddeligt.
  • Tøm skraldespanden.
  • Hvis I er forhindret, så byt indbyrdes og husk at rette på listen, der sidder i mandag-formiddags mappen.
  • Mandagformiddags klubben har 72 medlemmer.
  • Antal deltagere vil normalt fremgå af Slotsbridge's hjemmeside ("Turneringer -> Turneringsresultater -> Mandagformiddagsklubben"), evt. kan jeg kontaktes (2255 1469).


Med venlig hilsen

Torben


BEMÆRK: Hvis der på dagen er en oversidder runde, forventes det, at oversiddende par efter kaffepausen hjælper med oprydningen !


Kaffeliste 1. halvsæson 2019/2020


Kaffeliste




Mandag Formiddag



1. halvsæson 2019 - 2020












2/9

9/9

16/9

23/9

30/9

7/10

21/10

28/10

4/11

11/11

18/11

25/11

2/12

9/12

16/12


Alice Neertoft

Lizzie Bruun

x

x






























Alice Wischmann

Peter Wischmann













x

x


















Anna Hoelgaard

Birthe Gadmar













x

x


















Anne Fritz Nielsen

Torben Nielsen

x































Annette Grønfeldt

Lene Wilkie





x

x


























Bente Vyff

Steen Vyff





x

x


























Birte Beck

Aase Khan



x

x




























Birthe Petersen

Sven Boyer-Søgaard



x

x




























Britt Selvig

Claus G. Hansen









x

x






















Christian Hvidt

Niels Markersen





























x

x


Elin Eibye

Anne-Marie Tvillum











x

x




















Else Jensen

Johannes Haarkjær











x

x




















Grete Langvad

Pia Nyeng
































Grete Nørregaard

Kirsten Bertore







x

x
























Gurli Nielsen

Ole Steen Nielsen







x

x
























Hanne Barington

Else Møller



























x

x




Hans Klock

Ib Østlund















x

x
















Helge Jensen

Ib Nilsson

















x

x














Henriette Prag

Torben Prag
































Inger Vergo

Niels Erik Vergo



















x

x












Jette Brems

Niels-Erik Brems



















x

x












Jytte Hansen

Ingrid M. Mortensen





















x

x










Jytte Jørgensen

Palle Bak Petersen





















x

x










Jytte Kølben

Jørgen L. Jørgensen























x

x








Karen Ringsing Jensen

Tove Nilsson

















x

x














Karin Brehm

Peter Brehm























x

x








Kirsten Madsen

Lone Rohrberg

























x

x






Konni Østlund

Tove Kloch















x

x
















Lise Bjarnholt

Peter Danneskiold-Samsøe

























x

x




Maria Calmann-Hinke

Poul Calmann-Hinke









x

x






















Nikoline Tobiassen

Torben Tobiassen





























x

x


Peter Voss

Guy Jeakings

























x

x






Sonja Povlsen

Birthe Bjerk
































Sysser Tvilling

Jytte Slotsgaard
































Ulla Boyter

Bjarne Boyter
































Vivi Meibom

Jørgen Meibom

x






















































































Opdateret d. 11. september 2019




Undervisning 2019 - 2020


Undervisningsplan 2019 - 2020




OBS. Vi starter kl. 09:30










Dato:


Emne:


Underviser:








07-okt


De videre meldinger efter






es-spørgemeldingen '1430'


Ole


04-nov


Meldequiz 2019


Ole


02-dec


Åbners 3. melding


Ole


06-jan


Kald / afvisning herunder Lavinthal farveskiftsignal


Ole


03-feb


Kommer


Ole


02-mar


Kommer


Ole


06-apr


Kommer


Ole









Kaffeliste 2. halvsæson 2019/2020


Kaffeliste 2




Mandag Formiddag



2. halvsæson 2019 - 2020











06-jan

13-jan

20-jan

27-jan

03-feb

17-feb

24-feb

02-mar

09-mar

16-mar

23-mar

30-mar

20-apr

27-apr



Alice Neertoft

Lizzie Bruun

x

x





























Alice Wischmann

Peter Wischmann



x

x



























Anna Hoelgaard

Birthe Gadmar



x

x



























Anne Fritz Nielsen

Torben Nielsen

x






























Annette Grønfeldt

Lene Wilkie





x

x

























Bente Vyff

Steen Vyff





x

x

























Birte Beck

Aase Khan







x

x























Birthe Petersen

Sven Boyer-Søgaard







x

x























Britt Selvig

Claus G. Hansen









x

x





















Christian Hvidt

Niels Markersen









x

x





















Elin Eibye

Anne-Marie Tvillum











x

x



















Grete Langvad

Johannes Haarkjær











x

x



















Grete Nørregaard

Kirsten Bertore













x

x

















Gurli Nielsen

Ole Steen Nielsen













x

x

















Hanne Barington

Else Møller















x

x















Hanne Gilholt
































Hans Klock

Ib Østlund

















x

x













Helge Jensen

Ib Nilsson



















x

x











Henriette Prag

Torben Prag



















x

x











Inger Vergo

Niels Erik Vergo





















x

x









Jette Brems

Niels-Erik Brems





















x

x









Jytte Hansen

Ingrid M. Mortensen























x

x







Jytte Jørgensen

Palle Bak Petersen























x

x







Jytte Kølben

Jørgen L. Jørgensen